• rozwiń
  • WIG20 2170.32 -1.11%
  • WIG30 2462.89 -1.09%
  • WIG 57470.65 -0.96%
  • sWIG80 11581.75 -0.40%
  • mWIG40 3714.94 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:27

Dostosuj

Plastik wróci do łódzkich sklepów?

Plastik wróci do łódzkich sklepów?
Foto: TVN24 Foto: Zakaz używania plastikowcyh toreb może być nielegalny

Zakaz używania plastikowych toreb, który wprowadzono w Łodzi, budzi kontrowersje. Prawnicy debatują nad legalnością tego zapisu, a inne samorządy przysłuchują się dyskusji - donosi "Rzeczpospolita".

Wiadomo już, że uchwała zostanie najprawdopodobniej zaskarżona do wojewody. To, czy utrzyma się w mocy zastanawia samorządowców z innych polskich miast. Pojawiają się bowiem pomysły przeniesienia łódzkiego wynalazku na inne grunty. Postuluje o to np. część warszawskich radnych.

Zakaz problemem dla drobnych sklepikarzy
– Ze wzrostem cen za opakowania poradzą sobie supermarkety, ale właściciele małych sklepów lub stragany mogą mieć z tym problem - tłumaczy powód, dla którego zaskarży uchwałę, Dariusz Joński, szef klubu LiD w łódzkiej radzie miejskiej. Ponadto, przeciwnicy ustawy twierdzą, że nie ma ona podstaw prawnych. Innego zdania, jest jej autor, Krzysztof Piątkowski (PiS), wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej. Dysponuje on memorandum kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy, sporządzonym przez profesora Michała Kuleszę. Ten z kolei uważa, że uchwała jest dobrze zakotwiczona w prawie.

Plastikowe torby zagrożeniem dla porządku publicznego?
Podobnego zdania jest Tomasz Tatomir z Kancelarii Chałas i Wspólnicy. Specjalizuje się on w przepisach dotyczących ochrony środowiska. - Artykuł 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym mówi, że w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych powszechnie obowiązujących przepisach, rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego - tłumaczy. Jego zdaniem pozostaje udowodnić, że nadmiar toreb rzeczywiście stanowi zagrożenie dla zdrowia obywateli i porządku publicznego.

Decyzja w gestii gminy

Z panami nie zgadza się Joanna Wilczyńska, ekspert od przepisów środowiskowych z opolskiej firmy Atmoterm SA. - Nie jestem zwolenniczką wprowadzania odgórnego zakazu używania toreb foliowych. Nie powinno to dotyczyć woreczków, w które pakuje się na stoisku mięso, wędliny, ryby, ser i inne tego rodzaju produkty spożywcze. Wilczyńska podkreśliła, że nie jest zwolenniczką wprowadzania odgórnego zakazu używania toreb foliowych.

Nie jest nim również prof. Zygmunt Niewiadomski ze Szkoły Głównej Handlowej. - Przepis powinien być tak sformułowany, żeby gmina miała możliwość wyboru, a nie obowiązkowy wprowadzała stosowny zakaz. Sądzę, że takie rozwiązanie jest lepsze, niż obligatoryjny zakaz wprowadzony na terenie całego kraju - twierdzi profesor.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane