• rozwiń
  • WIG20 2320.39 -0.21%
  • WIG30 2666.99 -0.10%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:13

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Plan urlopowy a obowiązki pracodawcy. Blajer wyjaśnił wątpliwości

Plan urlopowy krok po kroku Odtwórz: Plan urlopowy krok po kroku
Foto: "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku | Video: Plan urlopowy krok po kroku

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca powinien stworzyć w danym roku tzw. plan urlopów. Kiedy jednak możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu i co wtedy, gdy pracodawca takiego planu nie stworzył - z ekspertem rozmawiał Paweł Blajer.

Tzw. plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Ustala je pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników.

Plan powinien być wiążący dla pracodawcy jak i pracowników. Paweł Blajer wyjaśni, kiedy możliwe są odstępstwa od ustalonego planu.

- Co do zasady, to po wpisaniu się na listę urlopową powinniśmy myśleć, że mamy urlop i budować sobie plany wakacyjne. Ale zgodnie z kodeksem szef może przesunąć nam urlop. Oznacza to, że możemy się dzień wcześniej dowiedzieć, że coś nagle wypadło i pracodawca nie jest w stanie udzielić nam urlopu w tym terminie - podkreślił mec. Piotr Wojciechowski, adwokat z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

- Sens planów urlopowych jest taki, że na początku roku mamy walkę w organizacjach o lipiec i sierpień. Dobry pracodawca robi plan urlopu. Należy jednak pamiętać o podpisaniu wniosku urlopowego - to jest warunek pójścia na urlop - dodał.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane