• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Plan restrukturyzacji LOT musi być zgodny z zasadami UE

Foto: tvn24 Foto: Polska ma dostarczyć plan restrukturyzacji LOT do 20 czerwca

Plan restrukturyzacji LOT-u musi być zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej, by Polska mogła uzyskać akceptację pomocy dla spółki ze strony Komisji Europejskiej - poinformował w czwartek rzecznik KE ds. konkurencji. PLL LOT złożył w środę w Ministerstwie Skarbu plan restrukturyzacji. Termin jego przesłania do KE mija 20 czerwca, ale ministerstwo zapewnia, że przekaże dokument wcześniej.

- Tym, co polskie władze muszą teraz zrobić, jest dostarczenie Komisji planu restrukturyzacji, ponieważ jest to warunkiem udzielenia przez Komisję finalnego zatwierdzenia jakiegokolwiek środka pomocy firmie w trudnościach - powiedział polskim dziennikarzom rzecznik KE ds. konkurencji Antoine Colombani.

 

Tym, co polskie władze muszą teraz zrobić, jest dostarczenie Komisji planu restrukturyzacji, ponieważ jest to warunkiem udzielenia przez Komisję finalnego zatwierdzenia jakiegokolwiek środka pomocy firmie w trudnościach.

Antoine Colombani

Urzędnik zastrzegł, że KE może zatwierdzić pomoc na podstawie planu restrukturyzacji, który "jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej" i podkreślił, że pomoc już udzielona także musi być zgodna z zasadami.

- Cokolwiek się stało, polskie władze wciąż muszą przestrzegać zasad pomocy publicznej - co oznacza, że pieniądze, które zostały wypłacone, muszą być udzielone na warunkach, które są w zgodzie z naszymi zasadami - powiedział.

Przypomniał, że ponieważ polskie władze już częściowo udzieliły pomocy spółce, KE "nie jest związana żadnym terminem" rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie pomocy publicznej.

Wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział w czwartek, że strona polska postara się złożyć plan restrukturyzacji PLL LOT wcześniej niż 20 czerwca. Potwierdził, że LOT, zgodnie z terminem, złożył w środę do MSP plan restrukturyzacji. Nie ujawnił jednak, co w nim jest. Tłumaczył, że plan zawiera kilkaset stron i resort potrzebuje czasu na zapoznanie się z dokumentem.

Pomoc dla LOT

30 listopada 2012 roku zarząd PLL LOT przekazał ministrowi skarbu wniosek o udzielenie pomocy publicznej na ratowanie w formie pożyczki. Pomoc 13 grudnia uzyskała opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 14 grudnia została przekazana do notyfikacji w KE. 19 grudnia zarząd polskiego przewoźnika poinformował MSP o krytycznej sytuacji spółki i potrzebie natychmiastowego wypłacenia środków pomocowych jako alternatywy wobec upadłości likwidacyjnej LOT. Minister skarbu 20 grudnia udzielił spółce pomocy publicznej na ratowanie w formie pożyczki do kwoty 1 mld zł, wypłacając transzę 400 mln zł. Do końca stycznia 2013 roku firma wydała 331,8 mln zł.

KE uznała, że polskie władze wypłacając pomoc dla LOT-u przed zatwierdzeniem jej przez KE nie dopełniły obowiązków wynikających z prawa UE.

PLL LOT musi opracować plan restrukturyzacji, który - zgodnie z zapisami umowy zawartej 20 grudnia 2012 roku o udzieleniu pomocy publicznej na ratowanie w formie pożyczki - powinna przedstawić MSP w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania tej umowy, czyli do 20 marca 2013 roku.

Według przepisów unijnych notyfikacja planu restrukturyzacji do KE powinna nastąpić w czasie nie dłuższym niż sześć miesięcy po pierwszym zastosowaniu środka pomocy w celu ratowania. W tym przypadku termin ten przypada na 20 czerwca.

Cięcia

Polskie Linie Lotnicze LOT znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z wyliczeń spółki przed audytem wynika, że za ubiegły rok miała ona stratę w wysokości 157,1 mln zł netto, a na działalności podstawowej strata wyniosła 115,1 mln zł. Dodatkowo spółka ponosi koszty z powodu uziemienia dreamlinerów. Za 2011 rok spółka miała stratę w wysokości 145,7 mln zł.

Od 15 stycznia tego roku w spółce został wprowadzony program dobrowolnych odejść. 24 stycznia zakończono pierwszą jego część. W sumie chęć skorzystania z niego zadeklarowało 130 pracowników. 7 lutego zarząd LOT podjął uchwałę o wszczęciu procedury zwolnień grupowych. W ramach zwolnień grupowych oraz programu dobrowolnych odejść, w pierwszym etapie restrukturyzacji z PLL LOT odejdzie w marcu 360 pracowników. To jednak nie koniec restrukturyzacji zatrudnienia. Pod koniec lutego wiceminister skarbu Rafał Baniak mówił, że to dopiero pierwszy etap zwolnień w ramach restrukturyzacji.

Na koniec 2012 r. spółka zatrudniała 2063 osoby, w tym 413 pilotów, 642 pracowników personelu pokładowego. 855 osób pracowało w kraju, a 153 osoby - za granicą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane