• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Plan Paulsona to za mało

Ponad 700 miliardów dolarów z budżetu zostanie przeznaczonych na ratowanie amerykańskiego systemu finansowego. Izba Reprezentantów ostatecznie przyjęła poprawiony Plan Paulsona, który ma zahamować kryzys w sektorze finansowym USA i nie pozwolić gospodarce stoczyć się w recesję. Ale inwestorzy wątpią, że to wystarczy. Amerykańska giełda poszła w dół.

Kongres uchwalił plan większością 263 głosów przy 171 przeciwnych. Potrzebne do przyjęcia ustawy było 218 głosów. Teraz plan trafi do prezydenta George'a Busha, który ma go podpisać.

Kongres "zatrzymał krwotok"

- Zatrzymaliśmy krwotok - powiedział republikański kongresmen John Larson z Connecticut mając na myśli spadki na rynkach finansowych.

Nie ma wątpliwości, że prezydent postąpi zgodnie z oczekiwaniami. - Jednocząc się w tej ustawie zadziałaliśmy odważnie, aby zapobiec przekształceniu się kryzysu na Wall Street w kryzys w całym kraju. Pokazaliśmy światu, że Stany Zjednoczone ustabilizują swój rynek finansowy i utrzymają czołową rolę w światowej gospodarce - powiedział prezydent po decyzji Kongresu.

- Ustawa jest przełomowym krokiem dla stabilizacji naszych rynków finansowych i przywrócenia przerwanej akcji kredytowej dla gospodarstw domowych i biznesu - powiedział po głosowaniu szef amerykańskiego banku centralnego Fed Ben Bernanke, który współpracował nad planem.

Plan po zmianach Senatu

Plan w wersji przyjętej w środę przez Senat przewiduje utrzymanie pomocy finansowej dla banków, jak wcześniej proponowali autorzy planu. Ustawa rozrosła się do 450 stron. Zawrotna kwota 700 mld dolarów ma zostać podzielona na transze: pierwsza w wysokości 350 mld dolarów trafi na rynek od razu. 100 mld dolarów zostanie do dyspozycji prezydenta, a wydatki z ostatniej transzy będą wymagały zgody Kongresu.

Przyjęte są też różne zwolnienia podatkowe, które od dawna forsowali Republikanie. Dzięki nowym ulgom firmy i osoby indywidualne mają zapłacić w ciągu najbliższej dekady o prawie 149 miliardów mniej podatków.

Gwarancje dla depozytów w bankach

Inna ważna zmiana, to tymczasowe podwyższenie gwarancji depozytów bankowych do 250 tysięcy dolarów na jedno konto z obecnych 100 tysięcy dolarów.

Ma powstać także instytucja nadzoru nad bankami. Plan zakłada zablokowanie premii i odpraw dla menedżerów firm, które skorzystają z pomocy.

Indeksy w USA ruszyły w dół

Tymczasem w piątek amerykańskie giełdy już wcześniej zdyskontowały przyjęcie planu. Indeksy osiągnęły maksimum, gdy okazało się, że plan zostanie przyjęty, ale wkrótce potem zaczęły spadać.

Dow Jones Industrial Average w 10 minut po zakończeniu głosowania zyskiwał jeszcze 1,09 proc., technologiczny Nasdaq 1,25 proc., a S&P 500 był o 1,65 proc. na plusie. Ale już na godzinę przed końcem notowań indeksy znalazły się pod kreską, bo inwestorzy uznali, że plan nie wystarczy, żeby powstrzymać recesję.

Na zamknięciu S&P 500 spadł o 15,04 punktu lub 1,4 proc. do 1.099,24 pkt. Dow Jones Industrial Average stracił 157,15 pkt lub 1,5 proc. i spadł do do 10.325,7 pkt. Nasdaq Composite stracił o 29,33 lub 1,5 proc. do 1.947,39.

"To nie wystarczy by zatrzymać recesję"

Spadały ceny akcji wielkich spółek. JPMorgan Chase & Co., największy bank depozytowy w USA, CB Richard Ellis Group Inc., największy pośrednik na rynku nieruchomości komercyjnych i Lennar Corp., druga co do wielkości firma budująca domy potaniały o więcej niż 7 proc. Akcje Citigroup Inc. straciły 18 proc. wartości, najwięcej od 1988 roku po tym, jak okazało się, że bank Wachovia Corp. uzgodnił z Wells Fargo & Co., a nie z nim, warunki przejęcia.

- Rynek wątpi, że to zatrzyma recesję - powiedział agencji Bloomberg o uchwalonej ustawie John Davidson, prezes PartnerRe Asset Management w Greenwich, funduszu inwestującego ponad 12 miliardów dolarów.

Unia uszczęśliwiona

Europejskie giełdy zareagowały natomiast na decyzje Kongresu z entuzjazmem. Francuski CAC 40 wzrósł o 2,96 proc., niemiecki DAX o 2,41 proc., brytyjski indeks FTSE 100 o 2,15 proc.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła uchwalenie Panu Paulsona

- Witamy z zadowoleniem wynik głosowania i mamy nadzieję, że pomoże to w odbudowie zaufania na rynkach finansowych - powiedziała rzeczniczka prasowa Komisji, Amelia Torres.
bgr ram

PLAN PAULSONA:

- 700 mld dol. na wykup złych długów

- Instytucje korzystające z pomocy oddają w zamian za gotówkę swoje akcje

- Brak premii i odpraw dla menedżerów firm, które skorzystają z pomocy

- Rząd może też renegocjować niektóre kredyty hipoteczne

- Tymczasowe podwyższenie gwarancji depozytów bankowych do 250 tysięcy dolarów 

- Zwolnienia podatkowe

- Ubezpieczenie dłużników

- Stworzenie instytucji nadzoru nad bankami

Plan Paulsona

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane