• rozwiń
  • WIG20 2237.94 -0.48%
  • WIG30 2538.30 -0.42%
  • WIG 58983.84 -0.27%
  • sWIG80 11584.38 -0.05%
  • mWIG40 3774.31 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:01

Dostosuj

Plan Paulsona jeszcze nie przepadł

Senat amerykański postanowił przeprowadzić głosowanie nad poprawionym planem ratunkowym dla sektora finansowego w środę wieczorem - poinformowały we wtorek źródła na Kapitolu. Przywódca większości demokratycznej w tej izbie, Harry Reid, uzyskał zgodę Senatu na przeprowadzenie głosowania w tym terminie.

Przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów John Boehner poparł zrewidowany plan ratunkowy dla sektora finansowego i wyraził pogląd, że Kongres powinien go uchwalić - poinformował we wtorek jego rzecznik Kevin Smith. Poparcie Boehnera znacznie zwiększa szanse uchwalenia planu.

Kandydaci murem za ratunkiem

Kandydaci do Białego Domu w zbliżających się wyborach, demokrata Barack Obama i republikanin John McCain, zgodnie zaapelowali we wtorek do kongresmanów o porzucenie partyjnych sporów i niezwłoczne uchwalenie planu ratunkowego dla sektora finansowego.

Obaj kandydaci poparli też propozycję zwiększenia gwarancji federalnych dla depozytów bankowych ze 100 do 250 mld dol. Z taką propozycją wystąpiła we wtorek przewodnicząca Federal Deposit Insurance Corp. Sheil Bair. Oświadczyła ona, że przytłaczająca większość amerykańskich banków jest w dobrej kondycji finansowej, ale zwiększenie gwarancji federalnych pomogłoby przezwyciężyć kryzys zaufania.

Obama ostrzegł, że jeśli plan nie zostanie uchwalony szybko, to skutki będą "katastrofalne". Dodał, że Kongres nie powinien rozpoczynać pracy nad ustawą od początku, ale wprowadzić poprawki do projektu odrzuconego w poniedziałek. - Chociaż jest wielu winnych (powstałej sytuacji) na Wall Street i w Waszyngtonie (...) na nas wszystkich ciąży odpowiedzialność przezwyciężenia tego kryzysu ponieważ dotyka on finansowej kondycji każdego Amerykanina - powiedział Obama na wiecu na uniwersytecie stanu Nevada w Reno.

- Nadejdzie czas ukarania tych co wzniecili ten pożar, ale teraz musimy razem go ugasić - dodał. Podobny pogląd wyraził McCain w wywiadzie dla telewizji MSNBC. - Musimy działać i jestem przekonany, że będziemy działać. Uchwalimy tę ustawę bo musimy to zrobić - powiedział.

Plan Paulsona

Plan opracowany przez sekretarza skarbu Henry'ego Paulsona, przewiduje udzielenie pomocy zagrożonym bankructwem bankom, firmom ubezpieczeniowym i innym instytucjom finansowym w wysokości 700 mld dolarów.

Po odrzuceniu przez Izbę Reprezentantów (stosunkiem głosów 228:205) w poniedziałek, głównie głosami republikanów, pierwszej wersji planu, wprowadzono do niego poprawkę przewidującą zwiększenie wysokości depozytów bankowych gwarantowanych przez rząd federalny ze 100 tys. do 250 tys. dol.

Odrzucenie planu spowodowało gwałtowne spadki kursów akcji na giełdzie nowojorskiej i na giełdach światowych. (CZYTAJ WIĘCEJ)

PRZECZYTAJ, CO UWAŻA O KRYZYSIE BYŁY PREZES NBP LESZEK BALCEROWICZ

sm ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane