• rozwiń

Temat: Podatki

Płacisz ryczałt? Zadzwoń do ministerstwa po radę

Ministerstwo finansów udzieli telefonicznej informacji podatnikom Odtwórz: Ministerstwo finansów udzieli telefonicznej informacji podatnikom
Foto: TVN 24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ministerstwo finansów udzieli telefonicznej informacji podatnikom | Video: Ministerstwo finansów udzieli telefonicznej informacji podatnikom

21 stycznia eksperci ministerstwa finansów będą udzielać podatnikom płacącym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych informacji na temat rozliczeń za 2013 r. - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa resortu Wiesława Dróżdż.

Dróżdż wyjaśniła, że w najbliższy wtorek eksperci ministerstwa będą czekać na telefony od podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osiągające przychody z tzw. najmu prywatnego, które mają wątpliwości związane z wypełnieniem deklaracji za 2013 r.

Dwie godziny

Pracownicy ministerstwa będą dyżurować pod numerem telefonu (22) 694 50 22 w godzinach 10.00-12.00. - Eksperci pomogą również wypełnić PIT- 16A, i PIT-19A. Kolejny dyżur telefoniczny z tego zakresu tematycznego zaplanowaliśmy na 28 stycznia - zapowiedziała rzeczniczka. Dodała, że można również korzystać z tzw. aplikacji pytaniowej, która znajduje się na stronie www.szybkipit.pl. Można tam zadawać pytania związane z rozliczeniem rocznym.

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej, od przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych podobnych umów powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca stycznia.

Chodzi o deklarację PIT-28, która dotyczy opodatkowania zeszłorocznych przychodów podatkiem ryczałtowym. "Zeznanie PIT-28 mamy obowiązek złożyć do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym – czyli do 31 stycznia 2014 r., kierując je do urzędu skarbowego właściwego według naszego miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego" - wyjaśniło w komunikacie ministerstwo.

W urzędzie

Deklaracje można też złożyć w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymamy potwierdzenie; nadać listem poleconym w placówce Poczty Polskiej; wrzucić do "urzędomatu", który może być umieszczony nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

- Zeznanie PIT-28 można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W ten sam sposób składa się również korektę tego zeznania. Można to zrobić, korzystając z interaktywnego formularza lub z darmowej i wygodnej aplikacji przygotowanej przez ministerstwo finansów - przypomniano.

Zarówno formularz jak i aplikacja dostępne są na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje.

Karta podatkowa

Rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

- Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych mogą również drogą elektroniczną przekazać roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku (PIT-16A, PIT-19A) - w terminie do 31 stycznia 2014 r. - dodano w komunikacie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane