• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Płacenie zbliżeniowe

Płacenie zbliżeniowe
Foto: TVN24 Foto: Liczba kart w naszych portfelach jeszcze wzrośnie?

Na rynku kart kredytowych szykuje się zamieszanie. Kryjący się do tej pory w cieniu Visy MasterCard planuje wprowadzenie dwóch nowych pozycji. Karty zbliżeniowe mają pojawić się jeszcze przed świętami, cashback, na początku przyszłego roku, czytamy w "Pulsie Biznesu".

Karty bezstykowe (zbliżeniowe) mają pojawić się przed Bożym Narodzeniem w ramach pilotażu. Wydawca wiąże z nową formułą płatności duże nadzieje. Karty zbliżeniowe umożliwiają dokonywanie niewielkich płatności bez potrzeby wstukiwania kodu PIN ani składania podpisu. System po prostu ściągnie opłatę ze zbliżonej do czytnika karty. Płacić będzie można np. za bilety komunikacji miejskiej czy kawę w barze.

Usługa jest już szeroko stosowana w Stanach Zjednoczonych. Przyjmuje się również w Europie.

We współpracy z bankiem
MasterCard do współpracy przy usłudze PayPass - jak nazywa się system wprowadzony przez tego operatora - zaprosił BZ WBK. Bank wyemituje karty. - Wystartujemy w dwóch miastach - w Poznaniu oraz w Warszawie. W pilotażu weźmie udział kilka tysięcy osób - zapowiada dyrektor generalny MasterCard Polska Paweł Rychliński.

Operator nie zamierza na początek wprowadzać ani górnego, ani dolnego limitu kwoty, którą będzie zapłacić w systemie PayPass. Po kilkumiesięcznym okresie pilotażowym, MasterCard przeanalizuje rezultaty i podejmie dalsze decyzje.

Model amerykański czy brytyjski?
- W Stanach Zjednoczonych musiało upłynąć kilka miesięcy od momentu wprowadzenia kart bezstykowych, zanim instytucje finansowe i klienci uznali, że to bardzo przydatna usługa - wyjaśnia Javier Perez, prezes MasterCard Europe. - Inaczej było w Wielkiej Brytanii, gdzie przyjęły się one od razu - dodaje. Po dwóch miesiącach testów, w całej Wielkiej Brytanii są dziś 3 tys. punktów akceptujących karty bezstykowe. - Polska jest niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem kart z dwukrotnie wyższą dynamiką niż średnia w Europie - mówi Perez.

Nie jest to bynajmniej jedyna nowość, jaką przygotował na polski rynek MasterCard. Oprócz kart bezstykowych, chce wprowadzić usługę cashback. Od początku przyszłego roku, użytkownicy kart tego operatora będą mogli w wybranych sklepach nie tylko płacić kartą, ale także wypłacać pieniądze.

Konkurencja nie śpi
Visa - główny konkurent MasterCard - nie komentuje poczynań rywala. Nie zdradza również, kiedy ma zamiar wprowadzić analogiczną do PayPass usługę payWave. Operator milczy, gdyż zobowiązany jest tajemnicą przed wejściem na amerykańską giełdę. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika jednak, że payWave jest już w przygotowaniu.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane