• rozwiń

Płace nam podskoczyły

Płace nam podskoczyły
Foto: TVN24 Foto: Płace wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem znacznie bardziej niż przewidywali to analitycy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 3.525,67 zł, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrosło o 3,6 proc., a miesięcznym o 2,5 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 4,5 proc. licząc rok do roku, a w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w listopadzie 3.525,12 zł i wzrosło licząc rok do roku o 3,6 proc., a wobec października wzrosło o 2,5 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w listopadzie było zatrudnionych 5.381,2 tysiąca osób, czyli o 2,2 proc. więcej niż przed rokiem i 0,1 proc. więcej wobec października. Dokładnie takie same były wcześniejsze oczekiwania analityków.

- Więcej Polaków ma pracę i lepiej zarabiamy - a to dobrze wróży konsumpcji, czyli najważniejszemu motorowi polskiej gospodarki - mówił w TVN CNBC Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

- Ważne jest to, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu zatrudniają. Dane o zatrudnieniu zdradzają trend widoczny już w poprzednich miesiącach. I jest to dziewiąty miesiąc z rzędu, kiedy przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie. To jest bardzo ważna informacja, ponieważ wpisuje się w trend ożywienia - dodał.

ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane