• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PKPP Lewiatan przeciwko "złotej akcji" w TP SA

PKPP Lewiatan przeciwko "złotej akcji" w TP SA
Foto: TVN24 Foto: PKPP Lewiatan przeciwko "złotej akcji" w TP SA

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności rozporządzenia rządu w sprawie "złotej akcji" i listy spółek strategicznych, na której znalazła się Telekomunikacja Polska SA.

To nie jedyny taki wniosek. Podobny przygotowuje też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. - Brakuje podstaw do umieszczenia TP SA na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego - zaznaczył autor wniosku Lewiatana, radca prawny, prof. Hubert Izdebski. - Korespondowaliśmy z ministerstwem skarbu i otrzymaliśmy dość kuriozalne wytłumaczenie wpisania na listę TP SA - głównym akcjonariuszem TP SA jest państwo francuskie i to jest powód dlaczego trzeba się szczególnie przypatrywać temu, co tam się dzieje - powiedział Izdebski. - To jest nie tylko sprzeczne z prawem, ale i ze zdrowym rozsądkiem - dodał.

TP nie spełnia kryteriów

Izdebski wyjaśnił, że PKPP Lewiatan powołuje się na kryteria spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy z 3 czerwca 2005 r. Kryteria te warunkują przyznanie Skarbowi Państwa szczególnych uprawnień określonych w ustawie, a potocznie nazywanych "złotą akcją", co oznacza głęboką ingerencję w funkcjonowanie spółki. Zdaniem Konfederacji, TP SA nie odpowiada tym kryteriom.

Kto jest na liście

Na początku września Rada Ministrów przyjęła listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Na liście znalazło się 17 firm, w tym m.in. KGHM Polska Miedź, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos, Exatel, TP Emitel, TP SA oraz Polkomtel. W odniesieniu do tych spółek Skarb Państwa może zgłaszać sprzeciw wobec uchwał akcjonariuszy lub decyzji władz spółek. Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 12 października.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane