• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

PKP zmienia rozkład. Będą problemy?

PKP zmienia rozkład. Będą problemy?
Foto: TVN24 Foto: Rzeczniczka PKP o zmianach w rozkładzie jazdy pociagów

Zmienione godziny kursowania, mniej pociągów i dłuższe czasy podróży - o północy z poniedziałku na wtorek w życie wejdzie nowy rozkład jazdy kolei. - Jesteśmy do tego świetnie przygotowani - mówi rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska i zapewnia, że kolej nie pogrąży się w chaosie, jak to miało miejsce w grudniu.

Korekta rozkładu jazdy wejdzie w życie o północy i będzie obowiązywać do końca maja. Zmiany w kursowaniu pociągów będą mniejsze niż w przypadku tych wprowadzanych w grudniu, gdy zmienił się cały roczny rozkład kolejowy, a kolej pogrążyła się w chaosie. Jak tłumaczy Małgorzata Sitkowska z PKP Intercity, wprowadzenie korekty rozkładu jazdy jest konieczne głównie ze względu na prowadzone przez PKP PLK remonty.

Prace prowadzone na liniach Warszawa - Gdynia, Warszawa - Łódź i na Centralnej Magistrali Kolejowej, którą odbywa się ruch ze stolicy do Krakowa i Katowic spowodują, iż na znacznych odcinkach tych linii z ruchu będzie wyłączony jeden z torów. Dlatego pociągi będą jeździły wahadłowo po jedynym czynnym torze.

Zmiany, zmiany

Ilość kursujących pociągów ograniczy PKP Intercity. Ze względu na remont linii Warszawa-Łódź, będą nią jeździć cztery pociągi mniej, a w relacji Gdynia-Warszawa jeden pociąg mniej. PKP Intercity ograniczy też ofertę na trzech relacjach: Warszawa-Bydgoszcz, Warszawa-Białystok i Warszawa-Lublin. Na każdej z nich będą po trzy pociągi mniej.

Zmiany wprowadzą też Przewozy Regionalne. Na trasie Warszawa-Łódź będzie kursować 10 pociągów InterRegio zamiast 14, ale część połączeń będą obsługiwać większe składy, w których jest dwa razy więcej miejsc siedzących. Przewoźnik wprowadzi za to nowe połączenia na trasie Lublin-Warszawa, doda więcej wagonów w części pociągów relacji Poznań-Warszawa, Bydgoszcz-Warszawa i Gdynia-Warszawa. Zmienią się też godziny kursowania niektórych pociągów.

Modernizacja linii Warszawa-Łódź i inne remonty prowadzone przez PKP PLK spowodują też zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich, m.in. na trasach Warszawa-Skierniewice, Warszawa-Dęblin i Warszawa-Działdowo. Część pociągów będzie miała skrócony bieg, część odwołano.

Przewoźnicy udostępnili wykaz zmian w rozkładach na swoich stronach internetowych już kilkanaście dni temu. - Myślę, że nie ma w Polsce osoby, która by o tej zmianie nie wiedziała - mówi Sitkowska. Na dworcach i w kasach biletowych dla pasażerów są dostępne ulotki, w których wyszczególnione są zmiany w rozkładzie. Działają też dodatkowe punkty informacyjne.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane