• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

PKP spór z PKP

PKP spór z PKP
Foto: TVN24 Foto: PKP PR gra nie fair?

Resort infrastruktury oskarża PKP Przewozy Regionalne o nieuczciwą konkurencję i szkodzenie... PKP InterCity. Minister grozi spółce Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów - pisze "Rzeczpospolita".

PKP Przewozy Regionalne należy do samorządów województw i obsługuje pasażerskie przewozy regionalne. Powstała dzięki formalnemu wydzieleniu z Polskich Kolei Państwowych.

Od pewnego czasu PKP PR obsługuje też przewozy na dłuższych trasach - jej pociągi InterRegio kursują np. z Warszawy do Krakowa. Mimo, że podróż na tej trasie w IR jest jedynie 20 minut dłuższa, bilet II klasy kosztuje 40 zł - czyli o 67 zł taniej niż w konkurencyjnym InterCity (choć w IR nie ma np. miejscówek).

Dopłacają?

Właśnie to nie podoba się państwowemu PKP i Ministerstwu Infrastruktury. Juliusz Engelhardt, wiceminister ds. transportu, w liście do marszałków województw, do którego dotarła „Rz”, pisze, że zarząd PKP Przewozy Regionalne działa na szkodę PKP InterCity.

„Zachodzi również obawa, że dotacje otrzymywane na przewozy regionalne od samorządów województw są przeznaczane na finansowanie deficytu pociągów typu Interregio, co jest działaniem bezprawnym” – napisał Engelhardt do marszałków.

Zdaniem ministerstwa pociągi uruchomione przez PKP PR są w około 1/5 deficytowe. Tymczasem, jak ustaliła „Rz”, o ile część z nich faktycznie na siebie nie zarabia, to tyle inne zwracają się w ok. 200 proc.

Straszą UOKiK

Minister sygnalizuje również, że PKP InterCity może skierować sprawę do UOKiK. Wszystko dlatego, że wraz z pojawieniem się konkurencyjnych połączeń zaczęły spadać przychody PKP InterCity. Linia musi z tego powodu zlikwidować od września 72 połączenia międzywojewódzkie.

Wiceminister wyraził też zaniepokojenie długami spółki PKP Przewozy Regionalne wobec InterCity. Wynoszą one 130 mln zł. To pieniądze, których PKP PR nie przekazała za sprzedane w swoich kasach bilety na pociągi PKP InterCity.

Marszałkowie przygotowują wspólną odpowiedź dla ministra. Ma trafić na jego biurko lada dzień - pisze "Rz".

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane