• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PKP Przewozy Regionalne zbankrutują?

PKP Przewozy Regionalne zbankrutują?
Foto: TVN24 Foto: PKP PR może zbankrutować

Nie zawsze wygodna, ale tania kolej może upaść - zapowiada "Rzeczpospolita". Spółka PKP Przewozy Regionalne, którą kilka miesięcy temu PKP oddało samorządom z całym jej balastem rozważa taką możliwość, bo od dwóch tygodni ma zajęte konta.

PKP Przewozy Regionalne od tego lata zarządzana jest przez marszałków województw. Bilety na jej pociągi są o ponad połowę tańsze niż np. w PKP Intercity. Spółka jednak od początku ma kłopoty.

Nie wyobrażam sobie, by ta spółka mogła upaść. Cały czas rozmawiamy na temat problemów Przewozów Regionalnych z resortem infrastruktury

struk o pkp

- Rada nadzorcza PKP Przewozy Regionalne zobowiązała zarząd do przeanalizowania wszelkich możliwości prawnych do sprawdzenia czy możliwe jest ogłoszenie upadłości spółki - mówi Piotr Olszewski, rzecznik PKP Przewozy Regionalne. Dwa tygodnie temu komornik zajął konta PKP PR, bo nie rozliczyła się ona z PKP Intercity.

- Nie wyobrażam sobie, by ta spółka mogła upaść - mówi z kolei "Gazecie Wyborczej" Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa pomorskiego, które jak wszystkie województwa (poza mazowieckim) jest współwłaścicielem PKP Przewozy Regionalne. - Cały czas rozmawiamy na temat problemów Przewozów Regionalnych z resortem infrastruktury - dodaje.

Pociągi w pakiecie z długiem

Jak twierdzą władze PKP Intercity, Przewozy Regionalne są jej winne ok 100 mln zł za sprzedane w swoich kasach bilety na pociągi PKP IC. Samorządowa spółka od lata nie przekazuje należnych pieniędzy. Trwa kolejne postępowanie, w którym PKP Intercity dochodzi od PKP PR przewoźnika kolejnych 12 mln zł.

Władze PKP Przewozy Regionalne zapowiadają, że będą domagać się odszkodowania od PKP SA za doprowadzenie jej do niewypłacalności. Miało się do tego przyczynić przeniesienie pociągów pospiesznych do spółki PKP Intercity w grudniu zeszłego roku, tuż przed przekazaniem PKP Przewozy Regionalne 15 marszałkom. Jak wynika z audytu przeprowadzonego w spółce na zlecenie marszałków, zabieg ten uszczuplił jej dochody o ok. 800 mln zł w skali roku.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane