• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PKP chce tworzyć moc

PKP chce tworzyć moc
Foto: pkpenergetyka.pl Foto: PKP przymierza się do wytwarzania energii

Rzeczywistość dociska PKP Energetyka do ściany. Spółka powołana do handlu energią stwierdziła, że nie da się z tego utrzymać, więc zamierza ją produkować - pisze "Puls Biznesu".

Pierwszy pomysł PKP Energetyka na własne wytwarzanie energii zakładał budowę - wraz z partnerem - dużego bloku energetycznego. Jednak spółka zarzuciła tę koncepcję na rzecz innej. - Doszliśmy do wniosku, że inwestycja na tak dużą skalę to zły pomysł na tym etapie. Do naszej sieci energetycznej, mierzącej około 20 tys. km i rozproszonej na terenie całego kraju w pobliżu infrastruktury kolejowej, bardziej pasują małe źródła energii — mówi gazecie Tadeusz Skobel, prezes PKP Energetyka.

PKP stawia na Bio

Spółka przymierza się głównie do budowy elektrowni opalanych biogazem. Myśli również o własnych wiatrakach.

- Energetykę wiatrową stawiamy na drugim miejscu, bo wiąże się ona z koniecznością utrzymywania konwencjonalnych rezerw energii, a to kosztuje. Bardziej interesują nas elektrownie na biogaz. Myślimy o jednostkach rzędu 5 MW. Chcemy zbudować ich na tyle dużo, żeby po około sześciu latach produkować w nich energię zaspokajającą 25 proc. naszych potrzeb - wyjaśnia Tadeusz Skobel.

To niemało, bo PKP Energetyka sprzedaje aż 3,5 TWh rocznie, co oznacza około 3 proc. krajowego rynku. Większość obrotu spółka realizuje z grupą PKP, jednak sporo sprzedaje również prywatnym firmom kolejowym, a także innym odbiorcom.

mkg//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane