• rozwiń
  • WIG20 2155.94 -0.01%
  • WIG30 2442.49 +0.02%
  • WIG 56946.92 +0.09%
  • sWIG80 11494.84 +0.05%
  • mWIG40 3647.69 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:30

Dostosuj

PKP Cargo wyjeżdża na prostą?

PKP Cargo wyjeżdża na prostą?
Foto: PKP Cargo Foto: PKP Cargo wyjedzie na prostą?

W czerwcu po raz pierwszy w tym roku spółka przewozowa PKP Cargo miała wpływy większe niż koszty - poinformował w środę rzecznik firmy Jacek Wnukowski. Jego zdaniem to wynik działań restrukturyzacyjnych w spółce.

Z danych firmy wynika, że czerwiec był także drugim miesiącem w tym roku, kiedy nastąpił wzrost przewozów PKP Cargo. W stosunku do maja wzrosły one ponad 8 proc., podczas gdy w maju były o ponad 6 proc. większe niż w kwietniu.

Jest więcej zleceń

Rzecznik zaznaczył, że także w całym 2009 roku firma liczy na wzrost ilości przewożonych ładunków, zależy to jednak głównie od koniunktury w gospodarce, m.in. skali inwestycji drogowych i produkcji w hutnictwie. Kruszywa budowlane oraz surowce i produkty hutnicze należą do głównych ładunków PKP Cargo.

W ubiegłym roku firma przewiozła 134 mln ton ładunków.

Szukają nowych dochodów

Teraz, by poprawić wynik, spółka wchodzi w nowe obszary działalności. Jednym z nich jest obsługa bocznic kolejowych. W środę, po wygranym przetargu, śląsko-dąbrowski zakład PKP Cargo rozpoczął obsługę bocznicy Elektrowni Łagisza w Będzinie, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego. Właśnie ruszył tam nowy, wybudowany za 2 mld zł blok energetyczny.

Na mocy zawartej z elektrownią umowy PKP cargo będzie obsługiwać trzy rejony manewrowe, związane głównie z wyładunkiem węgla energetycznego dla będzińskiej elektrowni.

PKP Cargo jest największym przewoźnikiem na polskim rynku kolejowym i drugim w Unii Europejskiej. Przez lata była najlepiej stojąca spółką w całej grupie PKP, jednak kryzys i spadek zleceń mocno nadwyrężył jej finanse.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane