• rozwiń
  • WIG20 2217.97 -0.64%
  • WIG30 2516.83 -0.55%
  • WIG 56652.31 -0.48%
  • sWIG80 10829.41 +0.03%
  • mWIG40 3890.64 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: PKP

PKP Cargo chce przejąć czeskiego konkurenta

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

PKP Cargo podpisało wstępne porozumienie ws. potencjalnego przejęcia czeskiego kolejowego przewoźnika Advanced World Transport B.V. Czeska firma przewozi m.in. węgiel, stal i części samochodowe w Niemczech, Rumunii, Polsce i w Chorwacji.

Polski przewoźnik poinformował we wtorkowym komunikacie, że podpisane porozumienie umożliwia spółce rozpoczęcie negocjacji w sprawie potencjalnego nabycia przez PKP Cargo 100 proc. udziałów w Advanced World Transport (AWT).

Początek rozmów

Porozumienie umożliwia spółce rozpoczęcie negocjacji w sprawie warunków wiążących umów w zakresie potencjalnej transakcji. Ponadto PKP Cargo będzie mogło rozpocząć badanie stanu Grupy AWT nie wcześniej niż 5 września br.

Prezes PKP Cargo Adam Purwin powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że spółka może sfinansować potencjalne przejęcie AWT w oparciu o środki własne oraz częściowo poprzez emisję długu np. w formie euroobligacji.

- PKP Cargo ma bardzo dobrą sytuację finansową. Mamy nadwyżki na poziomie kilkuset milionów złotych. Finansowanie tej transakcji w dużej mierze będzie oparte o płynność finansową PKP Cargo. Możemy rozważyć też emisję dodatkowego długu - dodał Purwin.

Dodał, że nie jest wykluczona emisja euroobligacji, a potencjalna transakcja przejęcia nie zmieni polityki dywidendowej PKP Cargo, która zakłada wypłatę 35-55 proc. skonsolidowanego zysku netto. Powiedział również, że PKP Cargo rozważa też inne akwizycje, ale nie podał szczegółów.

Jak wyjaśniono, grupa AWT jest jednym z największych prywatnych przewoźników towarowych w Europie z ok. 8-proc. udziałem w rynku towarowych przewozów kolejowych w Czechach. Swoje usługi firma świadczy na Słowacji, Słowenii, Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. W 2013 r. Grupa przewiozła 12 mln ton towarów, wypracowując 282 mln euro przychodów ze sprzedaży. Zatrudnia ok. 2 tys. pracowników i specjalizuje się w przewozie towarów ciężkich i masowych, w tym węgla, stali oraz części samochodowych.

Jak wyjaśniono, Grupa AWT jest jednym z największych prywatnych przewoźników towarowych w Europie z ok. 8-proc. udziałem w rynku towarowych przewozów kolejowych w Czechach. Swoje usługi firma świadczy na Słowacji, Słowenii, Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. W 2013 r. Grupa przewiozła 12 mln ton towarów, wypracowując 282 mln euro przychodów ze sprzedaży. Zatrudnia ok. 2 tys. pracowników i specjalizuje się w przewozie towarów ciężkich i masowych, w tym węgla, stali oraz części samochodowych.

Czeski przewoźnik

Grupa AWT posiada ok. 160 lokomotyw i ponad 5 tys. wagonów. W Czechach jest właścicielem terminalu intermodalnego Ostrava-Paskov, obsługuje też blisko 60 bocznic kolejowych.

PKP Cargo jest natomiast największym polskim przewoźnikiem towarowym i drugim największym operatorem w Unii Europejskiej. W 2013 roku Grupa wypracowała 65,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających blisko 4,8 mld zł. W zeszłym roku firma przetransportowała 114,4 mln ton ładunków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane