• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

PKO podąża za swymi klientami na Wyspy

PKO podąża za swymi klientami na Wyspy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: PKO BP jako pierwszy zatknął swoje flagi na obcej ziemi

- Na początku PKO BP będzie sprzedawać w Wielkiej Brytanii jedynie kredyty hipoteczne, ale to dopiero początek ekspansji - zapowiada prezes banku Rafał Juszczak. Placówka, według planów, ma być rentowna po trzech latach.

Placówka PKO BP działa na razie na zasadzie tzw. jednolitego paszportu, który uprawnia instytucję finansową z jednego z krajów członkowskich do działalności na terenie całej Wspólnoty. Na początku stycznia 2008 PKO BP złoży wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na uruchomienie oddziału.

W planach PKO BP jest tworzenie sieci mobilnych doradców, którzy będą sprzedawać na Wyspach kredyty hipoteczne. Nie jest też wykluczone otwieranie kolejnych oddziałów, także np. w Irlandii, jednak - jak podkreślił prezes Juszczak - najpierw musi powieść się działalność pierwszej placówki w Londynie.

I dla Polaków, i dla Anglików

PKO BP wszedł na rynek brytyjski najpierw na podstawie umowy z bankiem NatWest, podpisanej w połowie lipca br. Celem tej współpracy jest oferowanie usług finansowych dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Pierwszą wspólnie oferowaną przez NatWest i PKO BP propozycją były darmowe przelewy między kontami tych banków.

Prezes Juszczak zaznacza, że dotychczas sprzedano kredyty o wartości 1 mln funtów, zaś do końca 2008 roku planowana jest wzrost tej sumy do 100 mln funtów.

Średnia wartość kredytu jest o 40-50 proc. wyższa niż w Polsce. Z danych przedstawionych przez dyrektor rynku Wielka Brytania PKO BP Annę Polańską wynika, że coraz więcej zainteresowanych kredytami hipotecznymi w PKO BP to także Brytyjczycy, którzy poszukują nieruchomości w Polsce.

Według szacunków podanych przez szefa wydziału ekonomicznego ambasady Polski Krzysztofa Trepczyńskiego, w Londynie jest ok. 140 tys. Polaków, a otworzyli oni w Wielkiej Brytanii ok. 40 tys. firm.


mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane