• rozwiń

PKO BP zrywa z euro

PKO BP zrywa z euro
Foto: sxc.hu Foto: Trudno dostać kredyt w euro

PKO BP przestaje pożyczać pod hipotekę w walucie obcej. Oferty kredytów w euro w innych bankach można już policzyć na palcach jednej ręki – informuje "Puls Biznesu".

- Bank podjął decyzję o wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych w walutach obcych. Kredyt we frankach szwajcarskich nie jest już udzielany. Pracujemy również nad wycofaniem się z finansowania kredytów hipotecznych w euro - mówi w rozmowie z "PB" Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

- Rynek bankowy, ale także sami klienci, dojrzewają do decyzji o uznaniu walutowych kredytów hipotecznych za mniej atrakcyjne - ocenia Wiesław Thor, wiceprezes BRE Banku.

Jego zdaniem przyczynami tego trendu są obawy klientów o wahania kursowe oraz brak lub ograniczenia dostępu banków do finansowana w walutach obcych. Istotne jest także negatywne nastawienie regulatora rynku i instytucji nadzorczych. - W oczywisty i wyraźny sposób starają się zniechęcić do tego typu kredytowania, słusznie wskazując czynniki ryzyka związane z wahaniami kursów, bezrobociem, sytuacją na rynku nieruchomości i "dojrzewaniem" starzejących się portfeli hipotecznych - mówi prezes Thor.

Znikający rynek

Decyzja PKO BP bardzo mocno osłabi rynek kredytów walutowych. Bank jest dużym, choć nie największym, graczem w tej kategorii. W ostatnich kwartałach udzielał po około 70 mln zł kredytów w walutach obcych miesięcznie - niemal wyłącznie w euro. Więcej pożyczały Kredyt Bank czy BRE Bank (głównie MultiBank). W ofercie takie kredyty mają jeszcze: Deutsche Bank PBC, Raiffeisen, Polbank, Nordea i DnB Nord, ale w praktyce pożycza tylko pierwszy z nich - pisze "PB".

Podaż maleje, ale zainteresowanie klientów kredytami walutowymi też jest słabsze niż w latach beztroskiego pożyczania we franku szwajcarskim, gdy przeważało przekonanie, że złoty może być tylko mocniejszy. - Popyt jest mniejszy niż przed kryzysem. Wtedy wszyscy przychodzili po walutę. Teraz wciąż jest grupa klientów, którzy wybierają kredyt walutowy. Są to osoby zamożniejsze, zainteresowane droższymi nieruchomościami - mówi Aleksandra Łukasiewicz, członek zarządu Home Brokera.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane