• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PKO BP pokieruje finansowaniem gazoportu

PKO BP pokieruje finansowaniem gazoportu
Foto: TVN24 Foto: Kto nam zbuduje gazoport?

PKO BP zajmie się koordynacją finansowania przez banki komercyjne budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele banku podpisali dziś z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Jak powiedziała rzeczniczka Gaz-System Małgorzata Polkowska, Gaz-System jako sponsor projektu, przeprowadził rozmowy z dziewięcioma dużymi bankami komercyjnymi, które wyraziły zainteresowanie udziałem w finansowaniu inwestycji. - Trwają również prace dotyczące udziału w finansowaniu inwestycji międzynarodowych instytucji finansowy, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - dodała.

Zadanie PKO BP S.A. w pierwszym etapie będzie polegało głównie na stworzeniu konsorcjum oraz uzgodnieniu z jego uczestnikami warunków finansowania i wysokości ich zaangażowania w projekt.

Dokument, określający rolę poszczególnych członków konsorcjum, ma być podpisany do końca 2009 r. Rzeczniczka dodała, że Gaz-System nie wyklucza również finansowania budowy terminalu LNG z udziałem Agencji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Generalnego Realizatora Inwestycji.

Ważny krok

Obecnie trwa procedura wyboru generalnego wykonawcy inwestycji i wykonawcy usług nadzoru dla terminalu LNG. - Podpisanie porozumienia z Bankiem PKO BP jest kolejnym istotnym etapem w realizacji projektu, ponieważ rozpoczyna zasadniczą fazę organizacji finansowania tej inwestycji - wyjaśniła Polkowska.

Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie skroplonego gazu ziemnego z nowego i niezależnego od obecnie istniejących kierunku dostaw oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju. Terminal LNG powstanie na 40 ha terenu na prawym brzegu Świny w Świnoujściu. Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe po wyborze Generalnego Realizatora Inwestycji, co ma się stać w połowie 2010 roku. Terminal pozwoli na odbiór do 5 mld m sześciennych gazu ziemnego rocznie. W zależności od wzrostu zapotrzebowania na gaz możliwa będzie rozbudowa terminalu nawet do 7,5 mld m sześciennych, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane