• rozwiń
  • WIG20 2237.74 -0.49%
  • WIG30 2533.38 -0.62%
  • WIG 58815.17 -0.55%
  • sWIG80 11554.32 -0.31%
  • mWIG40 3757.70 -0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:49

Dostosuj

PKO BP chce otworzyć bank hipoteczny

PKO BP chce otworzyć bank hipoteczny
Foto: TVN24 Foto: PKO Bank Hipoteczny zacznie działać na przełomie 2014 i 2015 r.

PKO Bank Polski złożył wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zezwolenia na utworzenie banku hipotecznego - poinformował w czwartek w komunikacie PKO BP. Jeżeli KNF się zgodzi, PKO Bank Hipoteczny zacznie działać na przełomie 2014 i 2015 r.

"PKO Bank Hipoteczny prowadzić będzie obsługę sprzedażową i posprzedażową w oparciu o model agencyjny w całej sieci detalicznej PKO Banku Polskiego, a także poprzez jego pośredników lub agentów. Model biznesowy zakłada bliską współpracę obu instytucji na zasadzie outsourcingu niektórych funkcji" - napisano w komunikacie.

Transfer kredytów?

Wstępne założenia przewidują, że udział PKO Banku Hipotecznego w sprzedaży kredytów hipotecznych Grupy PKO wyniesie do 30 proc. Rozważany jest również transfer części obecnych kredytów hipotecznych banku matki do nowej spółki.

- Utworzenie nowego podmiotu w Grupie PKO to nie tylko element realizacji strategii na lata 2013-15, która zakłada porządkowanie aktywów, wykorzystanie synergii oraz stworzenie fabryk produktowych, wspieranych przez Bank pod względem operacyjnym, kapitałowym oraz dystrybucyjnym. To także ważna inicjatywa w kierunku stabilizacji sektora bankowego poprzez zmniejszenie ryzyka luki płynnościowej, która może przyczynić się także do korzystnego dla gospodarki zwiększenia dynamiki akcji kredytowej – powiedział cytowany w komunikacie prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Ruszy emisja listów zastawnych

PKO Bank Hipoteczny ma być finansowany przede wszystkim z emisji listów zastawnych dla inwestorów instytucjonalnych, w pierwszej kolejności na rynku polskim. Pierwsza emisja mogłaby nastąpić w 2015 roku.

- PKO Bank Hipoteczny zwiększy bezpieczeństwo Grupy Kapitałowej poprzez wyeliminowanie niedopasowania zapadalności terminów kredytów i wymagalności depozytów oraz stworzy możliwość dywersyfikacji długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych po kosztach niższych od kosztów obligacji niezabezpieczonych - zaznaczył szef projektu PKO Banku Hipotecznego Rafał Kozłowski.

Siedzibą PKO Banku Hipotecznego będzie Gdynia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane