• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

PKB nam urósł rekordowo

PKB nam urósł rekordowo
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: PKB ciężko wypracowaliśmy

GUS podał, że polski Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2009 wzrósł 1,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Wzrost w porównaniu z II kwartałem 2009 wyniósł 0,5 procent. Tak wysokie wzrosty prognozowali jedynie najwięksi optymiści.

Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej, które w III kwartale odnotowało wzrost gospodarczy. Najgłębsze spadki PKB dotknęły państwa nadbałtyckie: gospodarka Łotwy skurczyła się o 18,4 procent rok do roku, Litwy - o 14,3 procent, a Estonii - o 15,3 procent.

Na minusach były też największe unijne gospodarki: PKB Niemiec spadł o 4,8 procent, Wielkiej Brytanii - o 5,1 procent, a Francji - o 2,4 procent. W Europie Środkowo-Wschodniej aż 8-procentowy spadek dotknął Węgry, a prawie 5-procentowy - Słowację.

W skali całego świata oprócz Polski wzrost PKB odnotowały też między innymi Chiny, Indie, Singapur czy Korea Południowa.

Lepiej niż sądzili optymiści

Analitycy spodziewali się wzrostu polskiego PKB średnio o 1,3 procent. Oczekiwania rządu były bardziej optymistyczne: resort gospodarki szacował wzrost PKB w III kw. właśnie na 1,7 proc., a wiceminister finansów Ludwik Kotecki - na 1,2-1,4 proc.

Natomiast wiceprezes GUS Halina Dmochowska była przekonana, że będzie to więcej niż w II kwartale, gdy polski PKB wzrósł o 1,1 proc.

Z kolei członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Andrzej Sławiński był ostrożniejszy i na antenie TVN CNBC Biznes mówił o oczekiwaniu rzędu 0,7 proc. Jak argumentował, przed rokiem mimo oznak kryzysu notowaliśmy jeszcze stosunkowo wysoki wzrost gospodarczy - 0,7 proc., co daje wysoką bazę do tegorocznych porównań. Prof. Sławiński oczekuje natomiast znacznie lepszych wyników w IV kwartale tego roku.

Jest dobrze, ale wciąż trzeba uważać

- Ten wynik odbiega to nieco od tego co prognozowałem. Myślałem, że będzie to od 1 do 1,5 proc. – tak dane GUS komentował na gorąco w TVN CNBC Biznes prof. Jan Czekaj z Rady Polityki Pieniężnej. Choć zaznaczył, że dane mogą napawać optymizmem, to nie należy formułować z tego zbyt daleko idących wniosków.

Zwrócił on uwagę, że główne czynniki PKB, czyli eksport netto i konsumpcja, w ostatnich dwóch miesiącach, lekko spadają, a to one złożą się na odczyt PKB w czwartym kwartale.

Dynamika PKB za III kwartał w proc. (rdr)

Polska: 1,7
Unia Europejska: -4,2
Strefa Euro: -4,0
USA: -2,3
Japonia: -4,5
Chiny: 8,9

pkb trzeci kw.

- Duży wpływ będzie też miała sytuacja na świecie. I chociaż w USA i w Europie Zachodniej ona się poprawia, to są jednak czynniki, które wciąż niepokoją w światowej gospodarce. Tamtejsze ożywienie to głównie efekt pakietów stymulacyjnych. Przyjdzie też problem inflacji i deficytu budżetowego, z którym będą się borykać gospodarki – wyliczał ekonomista.

Wzrost w ostatnim kwartale roku oszacował na 1,5 – 2 proc., a w całym roku – ok. 1,5 proc.

Według prognozy dotyczącej polskiego PKB, zawartej w projekcie ustawy budżetowej na 2010 rok, w bieżącym roku wzrost gospodarczy ma wynieść 0,9 proc., w 2010 roku - 1,2 proc, a w 2011 roku - 2,8 proc.

Nie zaskakuje, ale cieszy

Z kolei główny ekonomista Business Center Club prof. Stanisław Gomułka uważa, że poniedziałkowe dane nie są niespodzianką. Jego zdaniem jest to wynik m.in. utrzymywania się nakładów inwestycyjnych na poziomie z ubiegłego roku oraz dobrych wyników w eksporcie netto.

- Niespodzianką jest utrzymujący się duży popyt konsumpcyjny oraz wzrost spożycia indywidualnego i spożycia ogółem, pomimo tego iż płace realne nie rosną, a raczej zaczynają spadać, a bezrobocie rośnie. To świadczy o pozytywnym nastawieniu konsumentów. Może to być również wynik dodatnich efektów obniżenia podatków PIT oraz składki rentowej w tym roku - ocenił były wiceminister finansów.

Są to dane lepsze, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić jeszcze pół roku temu. Myślę, że w IV kwartale wzrost jeszcze przyspieszy i sięgnie nawet 2,5 proc.

szweda o PKB

Wzrost PKB w III kwartale o 1,7 proc. wyraźnie ucieszył analityka Open Finance Emila Szwedę. - Są to dane lepsze, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić jeszcze pół roku temu. Myślę, że w IV kwartale wzrost jeszcze przyspieszy i sięgnie nawet 2,5 proc. - powiedział Szweda. Dodał, że dobre wyniki to nie zasługa rządu. - Raczej należy je przypisać przedsiębiorcom i indywidualnym nabywcom, Polakom - uważa analityk.

Na rynkach bez odzewu

Lepsze od prognoz dane o wzroście gospodarczym w Polsce w III kwartale przeszły niemal bez echa na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks WIG20 wystartował od zwyżki o 1,25 proc. Zaraz po otwarciu giełdy lekko się osunął, a pół godziny po danych PKB był o 0,98 proc. na plusie.

Poważnego ruchu nie było widać też na złotym. Od początku sesji nasza waluta wahała się w stosunku do euro w przedziale  4,12 – 4,14 zł.

mkg//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane