• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pitera chce zobaczyć majątki szefów CBA i NFZ

Pitera chce zobaczyć majątki szefów CBA i NFZ
Foto: PAP/Tomasz Gzell Foto: Pitera zajrzy do portfela szefom CBA i NFZ

Rząd chce ujawnić majątki szefów specsłużb, NIK, ZUS, NFZ, europosłów i prezesów państwowych spółek. Za zatajenie dochodów: sprawa w prokuraturze - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Nowelizację ustawy antykorupcyjnej zapowiadał już PiS. Jednak na zapowiedziach się skończyło. Dziś majątki muszą ujawniać parlamentarzyści i samorządowcy. Prezydent, premier i ministrowie mogą to robić, ale nie muszą. Wkrótce ma się to zmienić. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", pełnomocnik rządu do walki z korupcją chce rozszerzyć katalog osób, które będą musiały publikować oświadczenia majątkowe w internecie. - Majątki prezydenta, premiera, ministrów, szefa CBA, ABW, NIK, ZUS, NFZ, regionalnych izb obrachunkowych, samorządowych kolegiów odwoławczych, inspekcji sanitarnych czy budowlanych powinny być jawne - mówi Julia Pitera. - Ci ludzie rządzą naszymi pieniędzmi, tropią korupcję i nieprawidłowości. Obywatele mają prawo wiedzieć, jakie mają majątki i skąd się one wzięły.

Kara za zatajanie majątku

Majątki prezydenta, premiera, ministrów, szefa CBA, ABW, NIK, ZUS, NFZ, regionalnych izb obrachunkowych, samorządowych kolegiów odwoławczych, inspekcji sanitarnych czy budowlanych powinny być jawne (...). Ci ludzie rządzą naszymi pieniędzmi, tropią korupcję i nieprawidłowości. Obywatele mają prawo wiedzieć, jakie mają majątki i skąd się one wzięły.

Julia Pitera

Pitera chce zaostrzyć sankcje za zatajenie lub podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu majątkowym. - Dziś takie sprawy wykorzystuje się wyłącznie do walki politycznej, a polityk nie ponosi żadnej odpowiedzialności karnej. Teraz będzie miał sprawę w prokuraturze - podkreśla Pitera.

Jednak pracownicy kancelarii Sejmu przyznają, że takie przypadki bardzo rzadko są zgłaszane do prokuratury. Umorzeniem zakończyło się śledztwo przeciwko małżeństwu Łyżwińskich, posłom minionej kadencji, którzy brali z kancelarii Sejmu pieniądze na paliwo, mimo że w oświadczeniach nie wykazali samochodów. Łyżwińscy oddali pieniądze i dla prokuratury sprawa się skończyła.

Szefowie państwowych spółek też będą musieli się wyspowiadać

Zgodnie z przygotowanymi przez Piterę założeniami nowej ustawy antykorupcyjnej oświadczenia majątkowe będą musieli publikować też szefowie spółek skarbu państwa. Pitera chce też ograniczyć do jednej liczbę rad nadzorczych, w których mogą zasiadać państwowi urzędnicy.

mpj//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane