• rozwiń
  • WIG20 2213.56 +0.57%
  • WIG30 2514.56 +0.50%
  • WIG 58257.51 +0.19%
  • sWIG80 11538.41 -0.44%
  • mWIG40 3794.09 -0.12%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:03

Dostosuj

PiS: Wyższa składka do Trybunału

PiS: Wyższa składka do Trybunału
Foto: TVN24 Foto: Beata Szydło zapowiada TK za podwyższenie składki

- PiS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową płaconą przez pracodawców - poinformowała wiceszefowa partii Beata Szydło. Przepisy zwiększające składkę weszły w życie dzisiaj.

Według posłów PiS ustawa jest niezgodna ze 123 artykułem konstytucji mówiącym, że Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów.

Jak argumentuje partia, nowelizacja ustawy nie mogła zostać przyjęta w trybie pilnym, ponieważ miała charakter ustawy podatkowej przez to, że nakłada daninę publiczną.

PO podwyższa, to co PiS obniżył

Posłowie PiS uważają, że nowelizacja narusza również art. 2 konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. - Donald Tusk i minister Rostowski łatają w ten sposób dziurę budżetową - powiedziała Beata Szydło. Jak dodała, za rządów PiS składka rentowa była obniżana.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 pkt. proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców weszła w życie dzisiaj. Składka wzrosła z sześciu do ośmiu proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc. Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić w 2012 roku poprawę sytuacji sektora finansów publicznych.

mkg//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane