• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

PiS: szefowie LOT-u do prokuratury

PiS: szefowie LOT-u do prokuratury
Foto: TVN 24/ TVN24 Foto: PiS zarzuca m.in. prezesowi LOT-u działanie na szkodę spółki

Posłowie PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PLL LOT Sebastiana Mikosza i członka zarządu spółki Tomasza Balcerzaka. Zarzucają im m.in. "wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów".

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Adam Kwiatkowski (PiS) mówił m.in. o wyborze firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2 przez flotę LOT-u. - Prezes Mikosz postanowił pożegnać się z pracownikami LOT-u, którzy do tej pory zajmowali się tymi problemami i postanowiono o przeprowadzeniu przetargu - powiedział.

"Nadal we władzach"

Według posła PiS, firma, która ostatecznie wygrała "mieści się w tym samym miejscu, ma podobną nazwę i taki sam adres internetowy, jak spółka, w której jednym z prokurentów do niedawna był wiceprezes Balcerzak". - Z naszych informacji wynika, że ta firma nie posiadała wcześniej żadnego doświadczenia i zobowiązania, które podjęła wobec PLL LOT, nie są do dzisiaj realizowane - powiedział Kwiatkowski.

Maciej Małecki (PiS) mówił natomiast, że Balcerzak z zarządu PLL LOT nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, "a mimo to nadal zasiada we władzach spółki". Zaznaczył też, że Balcerzak był członkiem zarządu, który w lipcu 2012 roku podpisał niekorzystną dla PLL LOT umowę z brytyjską firmą Monarch na obsługę dreamlinerów.

- Niekorzystną dlatego, że Monarch nie była w stanie świadczyć swoich usług na terenie Polski, nie posiadała w Polsce bazy technicznej, umowa została zawarta na prawie brytyjskim, sprawy sporne pomiędzy LOT-em a Monarch mają być rozstrzygane przez sądy Anglii i Walii - wyliczał poseł. Jak dodał, również 12-miesięczny okres wypowiedzenia umowy jest dla LOT-u niekorzystny.

Co z samolotami?

W zawiadomieniu do prokuratury posłowie PiS zwrócili też uwagę na niewykorzystywane samoloty Embraer, ponieważ LOT, by dostać pomoc publiczną, był zmuszony do ograniczenia siatki połączeń. - Samoloty te, za które LOT wciąż płaci opłaty leasingowe, są niewykorzystane, mimo to LOT kontynuuje dzierżawę innych samolotów - Bombardier od Eurolotu. To jest kolejna opłata - zaznaczył Małecki.

Prezesowi Mikoszowi posłowie PiS zarzucili też we wniosku do prokuratury, że prezentując wyniki finansowe spółki za pierwsze osiem miesięcy tego roku podał stratę zaniżoną o 37 mln złotych. - Nie spotkaliśmy się ze sprostowaniem tej informacji, w związku z tym zwracamy się o to, aby prokuratura to wyjaśniła - dodał Małecki.

Posłowie PiS podkreślili, że zwracali się do LOT-u z pytaniami w tych sprawach, ale nie otrzymali odpowiedzi. Swój wniosek posłowie PiS złożyli do Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota. Wcześniej wnioskowali także o kontrolę NIK w PLL LOT.

Strata 20 mln

Na środowej konferencji prasowej Mikosz poinformował, że PLL LOT planują zakończyć ten rok stratą w wysokości ok. 20 mln zł. W planie restrukturyzacji spółka zakładała 142 mln zł strat. LOT nie wystąpi w

tym roku o drugą transzą pomocy publicznej. W ubiegłym roku po 11 miesiącach LOT miał stratę w wysokości 149 mln zł.

Przewoźnik spodziewa się również w najbliższym czasie informacji ze strony Komisji Europejskiej co do założeń planu restrukturyzacji. Dokument złożony w KE 20 czerwca zawiera szereg strategicznych kroków dotyczących przyszłości LOT-u. Jednym z jego filarów jest modernizacja floty oraz efektywne wykorzystanie samolotów, z podkreśleniem roli dreamlinerów, jako floty dalekodystansowej.

LOT w grudniu 2012 r. otrzymał 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej. Plan restrukturyzacji spółki, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, analizuje obecnie Komisja Europejska. W dokumencie zapisano, że LOT może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Zgodnie z założeniami dokumentu, LOT ma uzyskać trwałą rentowność od 2015 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane