• rozwiń

PiS: Polska rajem dla producentów telewizorów

PiS: Polska rajem dla producentów telewizorów
Foto: TVN24 Foto: Zdaniem wiceministra Polska szczególnie przyciąga producentów telewizorów

- Polska jest bardzo atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. W naszym kraju ulokowali fabryki wszyscy najwięksi producenci telewizorów, co czyni nas europejską potęgą w tej branży - powiedział wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski.

Wiceminister odpowiadając na pytanie posłów PiS w sprawie zagranicznych inwestycji bezpośrednich powiedział, że o atrakcyjności Polski świadczą wyniki - skumulowane inwestycje na koniec 2006 roku, licząc od 1990 roku, przekroczyły 77 mld euro. Blisko 85 proc. tej kwoty pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Najwięcej zainwestowały w Polsce firmy z Holandii, Niemiec i Francji. W 2006 roku. Napływ inwestycji zagranicznych osiągnął rekordową wartość ponad 14 mld dolarów.

Jak podkreślił Tchórzewski, według raportów analityków inwestorzy europejscy umieścili Polskę na 4. miejscu w świecie pod względem atrakcyjności inwestowania.

Nasz kraj stał się potęgą w produkcji telewizorów. W 2010 r. 80 proc. telewizorów LCD sprzedawanych w Europie będzie pochodziło z fabryk ulokowanych przez duże koncerny światowe w Polsce. Kilka dni temu jedną z nich otworzył pod Toruniem Sharp. W uroczystości uczestniczył m. in. premier Jarosław Kaczyński.

Zdaniem wiceministra, Polska oferuje atrakcyjne warunki do inwestowania, jest też dużym rynkiem konsumenckim; znacznie większy niż wszystkich pozostałych "nowych" krajów unijnych.

Tchórzewski dodał też, że polski rząd oferuje określone zachęty inwestycyjne. Wieloletni program wsparcia obejmuje 26 projektów inwestycyjnych, stworzy on 31 tys. nowych miejsc pracy. Łączne nakłady inwestycyjne na te miejsca pracy to ponad 10 mld zł.

Wiceminister podkreślił, że Polska jest krajem ludzi młodych, pracowitych i dobrze wykształconych - informatykę kończy 40 tys. osób rocznie. Wiele osób płynnie posługuje się 1-2 językami.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane