• rozwiń

PiS chce obdarować emerytów

PiS chce obdarować emerytów
Foto: TVN24 Foto: PiS pochylił się nad losem emerytów i rencistów

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzenia specjalnego dodatku dla najbiedniejszych emerytów i rencistów: raz w roku od 200 do 700 złotych. Projekt ustawy autorstwa PiS właśnie przedstawiono w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Projektu PiS poparli koledzy z opozycji - koła SDPL i Lewica. Za "szukaniem rozwiązań systemowych" opowiedział się także klub PSL. PO i rząd są pomysłowi przeciwne.

Realizacja projektu - jak ocenili sami pomysłodawcy - to koszt około 2,5 mld zł. Przeciwnicy projektu argumentują, że takich pieniędzy w budżecie nie ma.

PiS chce ulżyć doli emerytów

Według projektu, emeryci i renciści, których świadczenia są mniejsze niz 800 zł raz w roku dostaliby 700 zł dodatku. Jeśli ktoś otrzymuje od 800 zł do 1100 zł emerytury lub renty, dostaliby 400 zł dodatku. Przy emeryturze lub rencie od 1100 zł do 1300 zł miesięcznie, dodatek wyniósłby 200 zł.

Dodatek miałby być wypłacany przez ZUS lub KRUS i nie podlegałby podatkiem PIT, ani nie byłaby od niego potrącana składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Posłanka Barbara Bartuś mówiła w imieniu autorów projektu, że "ustawa pomoże tysiącom polskich emerytów i rencistów, którzy dziś żyją w ubóstwie". Posłannka PiS przypomniała, że najniższa emerytura wynosi obecnie 765,1 zł, a najniższa renta 519 zł.

Rząd przeciwko

Zdaniem wiceministra pracy Marka Buciora, projekt "łamie wszystkie zasady ubezpieczeniowe" i nie wiadomo, czy pieniądze trafiłyby rzeczywiście do najbardziej potrzebujących.

- To rozwiązanie prowadzące do patologii, to żonglerka finansowa i błędne adresowanie świadczeń - ocenił wiceminister Bucior, dodając, że "nie ma środków na realizację projektu PiS, a dodatki wypłacane na jego podstawie jedynie mogłyby trafiać do osób potrzebujących".

Jak argumentował, dodatek trafiałyby na przykład do małżeństwa, z których jedno ma 600 zł emerytury, ale powodzi im się nieźle, bo drugie dostaje np. 3 tys. zł emerytury.

Po zakończeniu debaty, klub PO zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane