• rozwiń

PiS chce "Funduszu dla przyszłych pokoleń"

PiS chce "Funduszu dla przyszłych pokoleń"
Foto: TVN24 Foto: PiS ma projekt ustawy łupkowej

- Państwo musi zabezpieczyć sobie dochód i możliwość kontroli nad wydobyciem w Polsce gazu łupkowego - mówili w sobotę politycy PiS, którzy zaprezentowali poświęcony temu projekt ustawy. Jak powiedział były wiceminister gospodarki i były szef UOP Piotr Naimski, projekt ma być wniesiony do Sejmu przyszłej kadencji.

Przedstawiając założenia dokumentu Naimski, mówił, że chodzi o stworzenie mechanizmu, który zapewni państwu polskiemu dochód z wydobycia gazu łupkowego, a zarazem obejmie wszystkie spółki, które będą w Polsce poszukiwać złóż tego gazu i prowadzić wydobycie.
- Państwu chcemy zapewnić sprawiedliwy dochód, a firmom - przejrzyste reguły i godziwe zyski - tłumaczył.

Zorganizować rynek, zapewnić zysk

W myśl projektu ustawy, pod patronatem Sejmu powstałby "Fundusz dla przyszłych pokoleń", gdzie trafiłby dochód z wydobycia gazu łupkowego i to Sejm większością dwóch trzecich głosów decydowałby o przeznaczeniu tych środków.

Miałaby też powstać - na wzór norweski - specjalna spółka skarbu państwa uczestnicząca w przedsięwzięciach poszukiwawczo-wydobywczych, co dałoby państwu możliwość kontroli tego wydobycia na każdym etapie. Firmy chcące wydobywać gaz musiałyby stawać do przetargów, a spółka - która przegrałaby przetarg, ale wcześniej poniosła koszty na poszukiwanie złóż - mogłaby liczyć na zwrot tych kosztów.
- Miałyby się też zmienić zasady dostępu do informacji geologicznej - wyjaśnił Naimski.

mkg\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane