• rozwiń

PiS chce dołożyć emerytom

PiS chce dołożyć emerytom
Foto: sxc.hu Foto: PiS chce wprowadzić dodatki dla najbiedniejszych emerytów

Prawo i Sprawiedliwość proponuje, aby emeryci i renciści, którzy otrzymują najniższe świadczenia, co roku otrzymywali kilkusetzłotowy dodatek. Projekt ustawy przyjmujący takie rozwiązania jest już złożony do laski marszałkowskiej.

Jak mówi posłanka PiS Barbara Bartuś, ustawa ma wprowadzić coroczny dodatek pieniężny dla emerytów i rencistów, którzy mają najniższe świadczenia. Ci, którzy pobierają poniżej 900 zł, otrzymywaliby raz w roku 700 zł na rękę, osoby, które otrzymują od 900 zł do 1200 zł, dostałyby 400 zł, zaś ci pobierający od 1200 zł do 1400 zł - czyli mniej niż wynosi średnia emerytura - otrzymywaliby 200 zł. Budżet musiałby na ten cel wysupłać 2,5 mld zł rocznie.

- Sytuacja emerytów i rencistów jest nadal bardzo trudna, a w okresie kryzysu trudniejsza niż innych osób w Polsce - uzasadniała posłanka Bartuś.

Populizm czy przyzwoitość?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński dodał, że "w Polsce jest obecnie realizowany pomysł", aby kosztami kryzysu obciążyć uboższą część społeczeństwa. - To powtórka z tego, co w Polsce działo się na początku lat dziewięćdziesiątych. Chcemy temu przeciwdziałać - podkreślił lider największej opozycyjnej partii.

Pytany, czy nie obawia się oskarżenia o populizm, Kaczyński odparł: - Jeżeli walka z tym, aby ludzie nie byli głodni albo nie mieli na najbardziej podstawowe lekarstwa jest populizmem, to można tego rodzaju oskarżenia wysuwać. To nie chodzi o populizm, a o elementarną przyzwoitość. Tak, jesteśmy partią ludzi przyzwoitych - dodał Jarosław Kaczyński.

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane