• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

PiS broni samorządów przed Rostowskim

Minister finansów Jacek Rostowski obwinia samorządy o pogłębianie deficytu budżetowego. Wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło krytykuje te słowa. - Minister obwinia wszystkich poza rządem - mówiła w Polskim Radiu.

Informując o prognozach deficytu sektora finansów publicznych w 2010 r. Rostowski mówił wczoraj m.in., że za dużą jego część (w sumie ma wynieść ponad 100mld zł) odpowiadają nadmiernie zadłużające się samorządy.

Samorządy w pierwszym półroczu br. zadłużone były na ponad 41 mld 200 mln złotych. Zdaniem ministra finansów jednostki terytorialne zbyt szybko zwiększyły swoje zadłużenia w poprzednim i bieżącym roku.

PiS: To PR-owska zagrywka

Zdaniem posłanki PiS, obarczanie odpowiedzialnością za deficyt samorządów to "PR-owska zagrywka" szefa resortu finansów. I broniła samorządów wytykając, że rząd często obarcza je nowymi zadaniami, za czym nie idą jednak środki finansowe. Jako przykład takiego działania wskazała podwyżki dla nauczycieli.

Ponadto - kontynuowała posłanka - samorządy nie mają dodatkowych źródeł dochodów. I wskazała na konieczność znowelizowania ustawy o samorządach, która - jej zdaniem - nie jest dostosowana do obecnych realiów.

Samorządy się bronią

Także samorządowcy tłumaczą, że tak duże potrzeby finansowe wynikają z licznych i kapitałochłonnych inwestycji. Z ich pieniędzy budowane są między innymi drogi, modernizowane szkoły czy szpitale.

Problem zadłużenia samorządów podobnie postrzegają eksperci. Podkreślają, że długi te nie mają charakteru konsumpcyjnego, lecz wynikają z inwestycji, które napędzają lokalny rynek. Samorządy odczuły też spadek dochodów z tytułu podatków PIT i CIT.

- Można powiedzieć w trochę innej perspektywie, że to budżet państwa ma głębokie długi wobec samorządów - mówił w TVN CNBC prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej. I wyjaśnił: - Przekazywanie samorządom wielu odpowiedzialnych zadań - co samorządy cieszy oczywiście - dokonuje się od lat bez stosownych transferów finansowych.


Według Rostowskiego, deficyt sektora finansów publicznych przekroczy w tym roku 100 miliardów zł i granicę 7 proc. PKB. Jeśli się tak stanie, Polska nadal będzie daleka spełnienia kryteriów konwergencji umożliwiających przyjęcie wspólnej europejskiej waluty.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane