• rozwiń

Temat: Energetyka

PIR wesprze naftowe plany Lotosu? "Nie nazwałbym projektu najbezpieczniejszym"

Foto: PAP/ Adam Warżawa Foto: Lotos planuje zwiększyć wydobycie ropy z dna Bałtyku

W II kwartale 2014 r. spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podejmie decyzję ws. finansowania projektu Grupy Lotos w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy na Bałtyku. Projekt jest jednym z pierwszych przedsięwzięć, które mają być współfinansowane przez PIR.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 1,6 mld zł, PIR ma wyłożyć do 563 mln zł. Wkład Lotosu ma z kolei wynosić ok. 700 mln zł i na te kwotę ma się złożyć m.in. koncesja i platforma wydobywcza.

Zamknięcie, banki i worek z pieniędzmi

Wiceprezes PIR, Michał Lubieniecki poinformował podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku, że spółka "spodziewa się w najbliższych tygodniach, na pewno w II kwartale, zamknięcia finansowego projektu dot. poszukiwań i wydobycia ropy na Bałtyku".

Lubieniecki podczas debaty poświęconej inwestycjom w energetyce, mówiąc o finansowaniu projektu Lotosu zaznaczył, że "nie wszystko zależy od nas (PIR - PAP), są tam też banki". Zwrócił uwagę, że "jest to skomplikowana i innowacyjna forma finansowania".

Ocenił, że "w aspekcie obecnej sytuacji geopolitycznej jest to projekt niezwykle ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski". Uważa także, że "z punktu widzenia geologicznego jest to projekt relatywnie bezpieczny", natomiast z punktu widzenia rynkowego - jak mówił - "nie nazwałby tego projektu najbezpieczniejszym z możliwych". Zwrócił uwagę, że opłacalność przedsięwzięcia jest uzależniona m.in. od cen ropy na świecie. Przyznał jednak, że "jest to projekt bardzo dobrej jakości".

Finansowy wehikuł

Umowa ws. współpracy w zakresie zagospodarowania szacowanego na 3,5 mln ton złoża ropy na Bałtyku przez Lotos pomiędzy spółką Grupy Lotos czyli Lotos Petrobaltic a PIR została podpisana w październiku ub. roku. Celem porozumienia było wypracowanie struktury i warunków finansowania projektu, na którego potrzeby powołana zostanie spółka celowa (tzw. Special Purpose Vehicle, tj. SPV), do której Lotos wniesie koncesję i majątek związany ze złożem B8.

Lotos podał, że projekt realizowany w ramach SPV obejmuje dokończenie prac wiertniczych na złożu, instalację infrastruktury podwodnej dla celów eksploatacji oraz przebudowę platformy wiertniczej Petrobaltic na platformę wydobywczą. Następnie SPV będzie prowadzić eksploatację ze złoża B8 oraz sprzedaż wydobytej ropy naftowej i gazu ziemnego.

Pierwsza ropa z przebudowanej i umieszczonej 63 km na północ od Rozewia platformy ma popłynąć pod koniec 2015 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane