• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Pikująca ropa ciągnie w dół rosyjską gospodarkę. "Będziemy musieli dostosować budżet"

OPEC: wydobycie ropy bez zmian Odtwórz: OPEC: wydobycie ropy bez zmian
Foto: Ceny ropy i gazu pociągają w dół rosyjską gospodarkę | Video: OPEC: wydobycie ropy bez zmian

Ropa i gaz to najsilniejsze argumenty, jakich Rosja używa na arenie międzynarodowej. Ale od kilkunastu tygodni Kreml traci tego asa. Z powodu spadków cen ropy Rosja notuje miliardowe straty, dlatego czwartkowa decyzja OPEC wydaje się bolesna szczególnie dla tego kraju.

Po informacji, że OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową z siedzibą w Wiedniu) nie zmniejszy wydobycia, rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara i euro. W okolicach godz. 20.00 spadek wyniósł ok. 2 proc. w stosunku do dolara do ok 48 rubli i ok. 2,5 proc. wobec euro do ok. 60 rubli za euro.- Rubel ponownie znajduje się w swobodnym spadku, odzwierciedlając brak porozumienia z OPEC ws. cięcia produkcji ropy. Przypuszczam, że bank centralny będzie musiał szybko zareagować - podkreślił Timothy Ash, analityków rynków wschodzących Standard Banku.

Bank centralny Rosji zaprzestał ostatnio interwencji na rynku w obronie waluty po tym, jak wydał na ten cen łącznie 70 mld dolarów. Ostrzegł jednak, że można nadal podejmować interwencje, jeśli pojawi się zagrożenie.

Rosyjski kłopot

Komentując decyzję OPEC rosyjski minister finansów podkreślił, że polityka budżetowa kraju powinna zostać dostosowana do niskich cen ropy naftowej, które mogą być na niskim poziomie przez dłuższy czas - informuje Reuters. Jego zdaniem scenariusz mówiący o ropie po 80 dolarów za baryłkę jest "umiarkowanie" optymistyczny. Rosyjski budżet na ten rok zaplanowano przy założeniu, że cena ropy naftowej wyniesie średnio 104 dol. za baryłkę.

Co ważne, Rosja nie należy do OPEC. Kartel zrzesza 12 krajów: Algierię, Angolę, Ekwador, Iran, Irak, Kuwejt, Libię, Nigerię, Katar, Arabię Saudyjską, Emiraty Arabskie, Wenezuelę. Jednak Moskwa lobbowała za obniżeniem produkcji, co miałoby podnieść cenę czarnego złota.

Kraje zrzeszone w OPEC podjęły na czwartkowym szczycie w Wiedniu decyzję o tym, że nie ograniczą wydobycia ropy, aby podnieść ceny surowca. Produkcja zostanie utrzymana na poziomie 30 mln baryłek dziennie.

Szczyt odbył się w okresie, w którym ceny ropy osiągnęły najniższy poziom od czterech lat. W czwartek po południu kurs spadł ponownie, do niespełna 75 dol. za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane