• rozwiń

Temat: Mundial w Brazylii

Pierwszy rekord brazylijskiego mundialu. Dochody FIFA sięgną 4 miliardów dolarów

Pierwszy rekord brazylijskiego mundialu. Dochody FIFA sięgną 4 miliardów dolarów
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Marcello Casal Jr. / ABr Foto: FIFA zarobi także na sprzedaży piłek z symbolem brazylijskiego mundialu

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej szacuje, że Mistrzostwa Świata w Brazylii, które rozpoczną się 12 czerwca, przyniosą jej rekordowe dochody w wysokości 4 miliardów dolarów. Organizacja mundialu ma pochłonąć połowę tej kwoty.

Większość z dochodów FIFA stanowią kontrakty reklamowe z największymi światowymi firmami oraz sprzedaż praw do transmisji meczów. Sześciu największych sponsorów mundialu: Adidas, Coca-Cola, Emirates, Hyundai, Sony, Visa w latach 2010—2014 przekazało federacji 708,5 mln dolarów.

Finansowy sukces już jest zapewniony. Jeszcze nigdy w historii nie sprzedaliśmy tak wiele biletów

Jerome Valcke, sekretarz generalny FIFA

Część dochodów pochodzi także z rekordowej sprzedaży biletów - kupiono ich blisko trzy miliony.

- Finansowy sukces już jest zapewniony. Jeszcze nigdy w historii nie sprzedaliśmy tak wiele biletów - powiedział sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Nic więc dziwnego, że Komitet Wykonawczy FIFA podwyższył premie dla uczestników mundialu. Wzrosły one w porównaniu z poprzednimi MŚ o 37 proc. Federacja zwycięskiego kraju otrzyma 35 mln dolarów, a w sumie nagrody wyniosą 576 mln dolarów (w RPA 420 mln dol.).

Brazylia poczeka na ewentualne zyski

Gospodarz - Brazylia na razie nie szacuje zysków, jakie ma przynieść organizacja mundialu i wizyta 600 tysięcy kibiców, lecz liczy wydatki. Te na budowę lub modernizację stadionów, infrastrukturę i bezpieczeństwo pochłonęły już 14 miliardów dolarów.

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane