• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Pierwsze banki będą dopłacały do kredytów w ramach "MdM"

Pierwsze banki będą dopłacały do kredytów w ramach "MdM"
Foto: TVN24 Foto: BGK będzie udzielał kredytów w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych"

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w czwartek umowy z dwoma bankami: PKO BP oraz Pekao SA na udzielanie kredytów hipotecznych z dopłatą państwa, przeznaczonych na zakup pierwszego mieszkania - poinformował w czwartek BGK. Umowy z kolejnymi bankami przewidziano w najbliższych tygodniach.

"Od 1 stycznia 2014 roku klienci będą mogli składać wnioski kredytowe objęte dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" w bankach, które podpiszą z BGK umowę o współpracy. Docelowo program będzie dostępny w większości banków na obszarze całego kraju" - podkreśla w komunikacie BGK.

Będą kolejne banki

Wcześniej BGK realizował inne programy mieszkaniowe, w tym "Rodzina na Swoim" i program budownictwa społecznego. - Teraz wykorzystamy nasze doświadczenia i kompetencje, aby spełnić oczekiwania ustawodawcy i uruchomić w terminie program Mieszkanie dla młodych - powiedział cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Pomoc z budżetu państwa będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego dla osób zamierzających kupić pierwsze własne M. Program zakłada, że środki pochodzące z Funduszu Dopłat na wsparcie młodych będą przekazywane za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych.

- Chęć nawiązania współpracy z BGK zgłosiło już kilkanaście banków, które współpracowały przy programie „Rodzinie na swoim”. Stosowne umowy z kolejnymi bankami zostaną podpisane w najbliższych tygodniach - dodano.

Jak działa MdM?

MdM ma pomóc osobom do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września 2013 roku przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa dotyczyłoby lokalu do 50 m kw. W wypadku kupna większego, dofinansowanie również obejmuje maksymalnie 50 m kw.

MdM ma trwać do 2018 r., a po ocenie skutków programu przez rząd zostanie rozważona możliwość ewentualnego jego przedłużenia.

BGK inwestuje w nieruchomości

Zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego powołał spółkę BGK Nieruchomości - poinformował dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych w BGK Piotr Kuszewski. Spółka będzie odpowiadała za inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem i zarządzała jego aktywami.

Fundusz ma działać na zasadach rynkowych. Nie będzie on kupować pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki. Mają tam być lokale do 60 m kw., w tym również kawalerki, zbudowane w technologii dostosowanej do potrzeb rynku najmu.

- W najbliższych latach BGK planuje poprzez Fundusz zainwestować 5 mld zł. Pozwoli to na zbudowanie portfela nawet 20 tysięcy mieszkań w największych miastach - twierdzi Piotr Kuszewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane