• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pierwsza wygrana polskiego rządu w europejskim Trybunale

Pierwsza wygrana polskiego rządu w europejskim Trybunale
Foto: TVN24 Foto: Za sprowadzone samochody VAT należy się i od akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie sposobu naliczania podatku VAT od sprowadzanych samochodów osobowych. Sędziowie uznali, że obłożenie podatkiem VAT wcześniej naliczonej akcyzy jest zgodne z unijnym prawem.

To pierwsze zwycięstwo polskiego rządu przed Trybunałem od czasu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej w sprawie skierowanej przez Komisję Europejską za brak wdrożenia lub uchybienia we wdrażaniu unijnego prawa i zobowiązań.

Bruksela dowodziła, że wliczanie do podstawy opodatkowania VAT-em kwoty podatku akcyzowego od samochodów osobowych jest sprzeczne z prawem UE, bowiem wykazuje cechy opłaty rejestracyjnej.

Polska podniosła natomiast, że sporna opłata nie może być uznana za opłatę rejestracyjną, ponieważ jest ściśle związana z˙dostawą, nabyciem wewnątrzwspólnotowym i˙importem samochodów. Przekonywała przy tym, że rejestracja ma w tym zakresie jedynie wtórne znaczenie, jako zdarzenie określające ostateczny termin uiszczenia opłaty i sama w sobie˙nie powodującego powstania obowiązku podatkowego.

Sędziowie Trybunału przyznali rację Polsce.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane