• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pierwsza ładowarka komórek na słońce

Pierwsza ładowarka komórek na słońce
Foto: materiały promocyjne Foto: Pierwszy egzemplarz "Strawberry Tree" stoi w centrum Obrenovac, na przedmieściach Belgradu

Grupa studentów z Uniwersytetu w Belgradzie zaprojektowała pierwszą na świecie zasilaną energią słoneczną publiczną ładowarkę telefonów komórkowych. Wynalazek, który nazwali "Strawberry Tree", zostanie zaprezentowany między 11 a 15 kwietnia w Brukseli podczas imprezy promującej źródła energii odnawialnej organizowanej przez Komisję Europejską.

To nowatorski pomysł, który jest nominowany do prestiżowej nagrody Sustainable Energy Europe Award 2011 organizowanej przez Komisję Unii Europejskiej. Urządzenie "Strawberry Tree" jest jednym z najlepszych projektów wśród ponad 300 innych zgłoszonych.

"Strawberry Tree" to publiczna ładowarka zasilana energią słoneczną. Ma kształt drzewa z ławkami dookoła oraz daszkiem chroniącym użytkowników przed deszczem. Na szczycie "drzewa" mieści się panel solarny zbierający energię słoneczną następnie wykorzystywaną do ładowania telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamer i odtwarzaczy MP3. Urządzenia można ładować przez całą dobę, bo ładowarka magazynuje energię zgromadzoną w dzień.

Innowacyjni studenci

Jedyny egzemplarz został zainstalowany w centrum Obrenovac, na przedmieściach Belgradu, w październiku 2010 roku. Przez pierwsze 40 dni skorzystało z niego 10 tys. ludzi.

- Opracowaliśmy urządzenie, które energię odnawialną czyni dostępną dla wszystkich. Wybór padł na telefony komórkowe, bo one są częścią codziennego życia i każdy z nas ma potrzebę ładowania ich poza domem – tłumaczy Miloš Milisavljević, szef firmy Strawberry Energii, która zarządza projektem.

Milisavljević - i siedmiu studentów z kierunków: inżynieria elektryczna, architektura, nauki organizacyjne oraz projektowanie mechaniczne – nie kryją, że przyświecała im idea promowania odnawialnych źródeł energii i ekologii. - Mamy marzenie, że żyjemy w świecie, w którym powietrze jest czyste, rzeki nie są zanieczyszczone, a nowe technologie używa się w celu ochrony środowiska – powiedział.

Stanie przed budynkiem Parlamentu Unii

Ich "Strawberry Tree" zachwycił jurorów wielu konkursów, w tym Intel Challenge Europe 2010. Podczas European Sustainable Energy Week będzie jedynym prezentowanym projektem spoza Unii Europejskiej, obok tych z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii.

Podczas ekologicznej imprezy – między 11 a 15 kwietnia - zostanie zainstalowany przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Ma to być zmodyfikowany model urządzenia z Obrenovac, tyle że mniejszy oraz łatwiejszy w transporcie i instalacji. Działanie pozostało to samo.

Autorzy prowadzą też rozmowy z władzami kilku miast w Serbii na temat zainstalowania "Strawberry Tree".

am/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane