• rozwiń
  • WIG20 2193.29 -1.11%
  • WIG30 2494.15 -1.03%
  • WIG 57932.51 -1.01%
  • sWIG80 11575.55 -0.18%
  • mWIG40 3788.71 -0.84%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:26

Dostosuj

Pierwsza część darmowego podręcznika w maju. Ale tylko w internecie

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i Maria Lorek z fundacji "Elementarz" podczas wtorkowej konferencji Odtwórz: Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i Maria Lorek z fundacji "Elementarz" podczas wtorkowej konferencji
Foto: PAP/ Rafał Guz | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i Maria Lorek z fundacji "Elementarz" podczas wtorkowej konferencji | Video: Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i Maria Lorek z fundacji "Elementarz" podczas wtorkowej konferencji

W maju w internecie dostępna będzie pierwsza część podręcznika dla pierwszych klas szkoły podstawowej - zapowiedziała na wtorkowej konferencji prasowej minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Zapewniła, że cały podręcznik będzie gotowy do końca tego roku szkolnego. Kluzik-Rostkowska ogłosiła też, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiadała Maria Lorek z fundacji "Elementarz".

Jak podkreślił minister edukacji, "podręcznik dla klasy I składać się będzie z czterech części, każda z nich przeznaczona będzie na dwa miesiące nauki". Autorka podręcznika Maria Lorek zapowiedziała, że w każdej części będą elementy edukacji polonistycznej, społecznej, przyrodniczej i matematycznej.

Podręcznik ma być gotowy 1 września 2014 r.

Najlepsza autorka

Mówiąc o głównej autorce podręcznika dla pierwszaków Kluzik-Rostkowska powiedziała: - Proszę mi znaleźć lepszą autorkę na rynku.

Lorek przygotowywała materiały edukacyjne dla polskich nauczycieli i uczniów z najmłodszych klas w ramach serwisu internetowego dla Polonii "Włącz Polskę". Materiały jej autorstwa są dostępne na stronie internetowej. Pracuje dla Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz", która zajmuje się m.in. opracowywaniem programów nauczania i podręczników przeznaczonych dla dzieci i dorosłych.

Nowa minister i zapowiedzi

Przygotowanie darmowego podręcznika dla uczniów, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasach szkoły podstawowej, zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister edukacji na konferencji prasowej 10 stycznia. Na początku lutego Kluzik-Rostkowska poinformowała, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiedzialny Ośrodek Rozwoju Edukacji, instytucja podległa MEN.

Zapowiedziom towarzyszyły zmiany w prawie. 21 lutego Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, która otworzyła formalną drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Zapisano w niej, że minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Analogiczne prawo będzie miał minister kultury, o ile podręcznik ma dotyczyć nauki w szkołach artystycznych. Nowelizacja wejdzie w życie w sobotę 22 marca.

Na podstawie nowelizacji minister edukacji będzie mogła zlecić przygotowanie podręczników także dla uczniów w klasach II i III. Nowela, mimo że MEN tego nie zapowiada, umożliwia również zlecanie podręczników dla uczniów w starszych klasach.

Zlecone podręczniki będą dopuszczone do użytku szkolnego z mocy prawa. Poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza podręczników ma być weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane