• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: UE

Pieniądze z Unii dla innowacyjnych firm z Mazowsza. Strategia gotowa do końca roku

Pieniądze z Unii dla innowacyjnych firm z Mazowsza. Strategia gotowa do końca roku
Foto: sxc.hu Foto: Najpewniej do końca roku będzie gotowa Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza na lata 2014-2020

Bezpieczna żywność, usługi dla biznesu i poprawa jakości życia mieszkańców - m.in. w takie projekty powinny inwestować innowacyjne firmy na Mazowszu, by dostać pieniądze z UE. Najpewniej do końca roku będzie gotowa Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza na lata 2014-2020.

W dokumencie tym zostaną określone tzw. inteligentne specjalizacje, czyli obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju, a także na międzynarodowych rynkach.

- Jesteśmy w trakcie wyłaniania inteligentnych specjalizacji dla Mazowsza. Znajdą się one w >>Regionalnej Strategii Innowacji<<, która powinna zostać przyjęta przez sejmik woj. mazowieckiego do końca roku bądź na początku 2015 roku - powiedział dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Najważniejsze obszary

Jak podkreślił, urząd marszałkowski przeanalizował najważniejsze obszary gospodarcze oraz wiodące technologie na Mazowszu i na tej podstawie wskazał cztery inteligentne specjalizacje. Chodzi o bezpieczną żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoką jakość życia.

Frankowski wyjaśnił, że mazowieckie firmy mają się specjalizować m.in. w produkcji i dystrybucji żywności wysokiej jakości. Innowacyjne przedsiębiorstwa - jak wyjaśnił - powinny postawić ponadto na inteligentne systemy zarządzania. - Chodzi m.in. o udoskonalanie, na przykład na poziomie samorządu, zarządzania siecią drogową czy kolejową - zaznaczył.

Również instytucje otoczenia biznesu mają szansę na innowacyjne projekty. Frankowski sprecyzował, że mogą to być m.in. usługi finansowe wspierające przedsięwzięcia innowacyjne przez fundusze pożyczkowe czy kapitałowe. W tę specjalizację wpisują się też firmy logistyczne, transportowe czy zarządzające m.in. wiedzą, usługami w zakresie analizy przetwarzania danych czy zapewnienia dostępu do informacji gospodarczej.

Jakość życia

Premiowane w nowej perspektywie unijnej mają być też projekty wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców na terenie woj. mazowieckiego. - Chodzi m.in. o poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej, edukacji, warunków pracy, większą ofertę na spędzanie czasu wolnego, nowoczesne technologie w sektorze zdrowia i bezpieczeństwo cyfrowe - wyjaśnił dyrektor Frankowski.

Dyrektor zwrócił uwagę, że firmom inwestującym w inteligentne specjalizacje będzie łatwiej o pieniądze UE. Będą one mogły sięgać po nie z krajowych programów - operacyjnych oraz z regionalnego.

Na lata 2014-2020 Mazowsze otrzyma 2 mld 83 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ok. 1,7 mld euro - z programów krajowych: "Inteligentny Rozwój", "Infrastruktura i Środowisko", "Polska Cyfrowa" oraz "Wiedza, Edukacja, Rozwój".

- Preferowane będą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa wprowadzające nowe produkty i usługi na rynek oraz inwestujące w inteligentne specjalizacje - zaznaczył. Dodał, że nie będą premiowane konkretne branże.

- Sektory powinny szukać możliwości wprowadzania nowych produktów i usług czy procesów do swojej działalności pod kątem inteligentnych specjalizacji. Firma chemiczna, która będzie chciała wprowadzić nowe opakowania dla swoich produktów będzie się wpisywała w inteligentne specjalizacje dotyczące bezpiecznej żywności - wyjaśnił.

Frankowski zastrzegł, że Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza ma być aktualizowana i weryfikowana co dwa, trzy lata. - Powinna ona uwzględniać trendy polskiej gospodarki. Mają w tym pomóc zarówno przedsiębiorcy z regionu, a także środowisko naukowe - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane