• rozwiń

Pieniądze wysychają w Hiszpanii

Pieniądze wysychają w Hiszpanii
Foto: wikipedia.org Foto: Bank centralny Hiszpanii

Madryt przyznaje, że hiszpańskim bankom trudno pożyczać pieniądze na rynku. Sekretarz Skarbu Hiszpanii potwierdził oficjalnie, że zagraniczne banki nie chcą kredytować hiszpańskich pożyczkodawców, bo im nie ufają.

O tym, że niewielkie, hiszpańskie banki mają kłopoty z pozyskaniem płynności, donosiła wcześniej lokalna prasa.

Sekretarz Skarbu powiedział, że wyschnięte rynki kredytowe to poważny problem - i zapewnił, że rząd robi, co może, by przywrócić zaufanie między bankami.

Madryt zarzeka się jednocześnie, że Hiszpania nie potrzebuje pomocy od Unii Europejskiej i nigdy o nią nie wystąpiła. W lipcu Madryt musi spłacić ponad 16 miliardów euro obligacji. Ostatnio Hiszpanom udało się sprzedać dług za prawie 4 miliardy euro. Popyt był co prawda wyższy od podaży, ale Hiszpania musiała dać inwestorom rentowność wyższą niż w poprzedniej aukcji.

Pod koniec maja agencja Fitch obniżyła rating Madrytu z potrójnego A do AA+, co zwiększyło obawy niektórych inwestorów o stan hiszpańskich finansów publicznych. Na rynku pojawiły się pogłoski o tym, że Madryt może powtórzyć scenariusz Aten i zwrócić się do Europy o pomoc. Hiszpańskie banki - w tym Cajasur i Caja Madrid - poprosiły rząd o pieniądze, bo potrzebują ich, by połączyć się z innymi bankami regionalnymi. Bez takich fuzji wielu pożyczkodawców mogłoby nie przetrwać na rynku.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane