• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pieniądze u odbiorcy po terminie? SN: Przelew ważny, nawet gdy zlecono go ostatniego dnia

Pieniądze u odbiorcy po terminie? SN: Przelew ważny, nawet gdy zlecono go ostatniego dnia
Foto: TVN 24 Foto: Jeżeli licytant w ostatnim dniu terminu zapłaty złoży polecenie przelewu, to termin do zapłaty będzie zachowany

Sąd Najwyższy podjął w czwartek uchwałę, która ma duże znaczenie dla wszystkich biorących udział w licytacjach. Z orzeczenia wynika, że osoba, która wygrała licytację, może złożyć w banku polecenie przelewu w ostatnim dniu, w którym mija termin zapłaty. Taki przelew jest ważny nawet wówczas, jeśli pieniądze zeszły z konta dzień później.


Uchwała - jak powiedział sędzia Antoni Górski - ma duże znaczenie praktyczne dla wszystkich biorących udział w licytacjach.

Podstawą dla uchwały stała się historia mężczyzny, który na licytacji komorniczej kupił mieszkanie w Szczecinie. Najpierw, żeby w ogóle móc wziąć udział w licytacji, zapłacił ponad 7 tys. zł rękojmi, a resztę, czyli ponad 50 tys. zł, miał wpłacić na konto Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w ciągu dwóch tygodni od wygrania licytacji. Później sąd na jego prośbę wydłużył mu termin do zapłaty o miesiąc.

Mężczyzna złożył w banku zlecenie przelewu brakującej kwoty w ostatnim dniu terminu wyznaczonego przez sąd, ale pieniądze zostały zaksięgowane na koncie sądu dopiero następnego dnia. Z tego powodu szczeciński sąd uznał, że mężczyzna spóźnił się z zapłatą i pozbawił go możliwości kupienia zlicytowanego mieszkania, zwracając mu wpłacone 50 tys. zł.

Zażalenie rozpatrzone pozytywnie

Licytant złożył zażalenie na to postanowienie do Sądu Okręgowego w Szczecinie, ale sąd stwierdził, że w tej sprawie istnieją poważne wątpliwości i zwrócił się do Sądu Najwyższego o ich rozstrzygnięcie.

Sąd Najwyższy podjął w czwartek uchwałę, z której wynika, że jeżeli licytant w ostatnim dniu, w którym ma zapłacić cenę za wylicytowaną rzecz, złoży polecenie przelewu, to termin do zapłaty będzie zachowany.

SN nie uzasadnił swojej uchwały. Uzasadnienie przedstawi na piśmie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane