• rozwiń
  • WIG20 2152.94 +0.21%
  • WIG30 2437.80 +0.25%
  • WIG 56720.36 +0.13%
  • sWIG80 11450.88 -0.23%
  • mWIG40 3609.37 -0.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:21

Dostosuj

Pieniądze na alimenty i biednych załatają budżet?

- Nie będzie wypruwania żył w szukaniu trzech mld zł oszczędności po resortach - mówił niedawno premier. Bo "pruć" nie ma z czego. Wg informacji Radia Zet ministerstwa mogą w sumie zaoszczędzić sto mln zł. Po miliardzie Jacek Rostowski miał już znaleźć w funduszach alimentacyjnym i solidarności społecznej.

Przedstawiając założenia do nowelizacji tegorocznego budżetu minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że rząd będzie szukał także oszczędności "u siebie" - na sumę trzech mld zł. Na tamtą chwilę miały to być oszczędności w ministerstwach. Jednak te już zostały ostro odchudzone na początku roku. Więcej rachunków na biurowe spinacze i paliwo dla policjantów ściąć się nie da.

Jak podaje Radio Zet resort finansów już wie, że z ministerstw może uzbierać zaledwie 100 milionów złotych oszczędności. Skąd więc weźmie resztę?

Budżet jak biedne dziecko w niepełnej rodzinie

Według rozgłośni dziurę budżetową rząd planuje załatać odłożonymi i niewykorzystanymi pieniędzmi z rezerwy solidarności społecznej i z funduszu alimentacyjnego. Z każdego ma wziąć po miliardzie.

Pierwszą rezerwę utworzono pod koniec ubiegłego roku i miała ona pomóc rządowi przeciwdziałać skutkom kryzysu finansowego. Złożyli się na nią wszyscy obywatele, bo rząd podniósł na ten cel akcyzę na alkohol i importowane samochody powyżej 2 litrów pojemności. W sumie z tego tytułu ma w ciągu roku wpłynąć do budżetu 1,14 mld zł.

Drugi miliard złotych minister Rostowski znalazł w rezerwie Funduszu Alimentacyjnego. - Przyjęta na jesieni ubiegłego roku ustawa o dłużnikach alimentacyjnych spowodowała, że spadła liczba spraw o alimenty i w ten sposób powstały oszczędności - mówi w rozmowie z Radiem Zet prosząca o zachowanie anonimowości przedstawiciel rządu. W funduszu może znajdować się nawet dwa mld zł.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane