• rozwiń

Pieniądze idą w las

Od dziś rolnicy mogą składać wnioski o pieniądze na zalesienie. Do wzięcia jest ponad 650 mln euro.

Pieniądze będą wypłacone w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Środki wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pochodzą w większości z budżetu Unii Europejskiej - 522 mln euro. Z budżetu państwa na zalesianie pójdzie 130 mln euro.

Za - w większości - unijne pieniądze las może posadzić każdy rolnik, który ma więcej niż pół hektara ziemi, którą można zalesić. Rolnicy mogą liczyć na pieniądze na założenie lasu - nawet do 13 tys. złotych oraz jego pielęgnację - do 2 tys. złotych. Właściciel lasu dostanie również coroczną premię zalesieniową w wysokości 1580 złotych. Premie takie przysługują już 9 tys. rolników, którzy w latach 2004 - 2006 zalesili ok. 42 tys. hektarów.

Jeśli wniosek zostanie przyjęty, posiadacz przeznaczonego na zalesienie terenu powinien udać się do nadleśnictwa po plan zalesienia i sadzonki. Potem pozostaje już tylko ciężka, ale i opłacalna - jak się okazuje - praca.

Dzisiaj ruszył pierwszy z dwóch planowanych schematów zalesiania. Dotyczy gruntów rolnych. Drugi - dotyczący innych niż rolne gruntów - ma ruszyć w przyszłym roku.

Wioski o sfinansowanie zalesienia można składać do 30 września.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane