• rozwiń

Pieniądze BP utonęły w plamie ropy

Pieniądze BP utonęły w plamie ropy
Foto: PAP Foto: Plama w Zatoce kosztowała BP krocie

Wyciek ropy naftowej do Zatoki Meksykańskiej w ubiegłym roku mocno uderzył w BP. Brytyjski koncern naftowy był 4,9 mld dol "ma minusie" w 2010 roku. Jest to pierwsza strata BP od 1992 roku. W 2009 roku spółka miała 13,9 mld dol zysku.

Ubiegłoroczny wyciek ropy z platformy BP na Zatoce Meksykańskiej spowodował największą w historii katastrofę ekologiczną w USA. Spółka utworzyła z tego powodu rezerwę wysokości 40,9 mld dol. Pieniądze mają pokryć koszty wynikające z rekompensowania strat wynikłych z wycieku. Katastrofa, podczas której 4,9 mln baryłek ropy wyciekło do morza, spowodowała śmierć 11 osób.

Odbudowa biznesu po katastrofie

Ogłaszając we wtorek wyniki koncernu jego szef Robert Dudley zapowiedział, że mimo rocznej straty BP znów zacznie wypłacać dywidendę, która została zawieszona po wycieku. Spółka zamierza podzielić się z akcjonariuszami zyskiem z czwartego kwartału ubiegłego roku, który wyniósł 5,6 mld dol. Na jedną akcję przypadnie po siedem centów.

BP zamierza także kontynuować odrabianie strat związanych z wyciekiem. Część z nich pokryje z pewnością rosnąca cena ropy. Koncern chce sprzedać także dwie swoje rafinerie w USA, a także część udziałów w przedsięwzięciach w Ameryce Południowej i Azji.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane