• rozwiń

Pieczywo drożeje i końca nie widać

Pieczywo drożeje i końca nie widać
Foto: sxc.hu Foto: Ceny chleba będą rosnąć

W niektórych rejonach kraju chleb zdrożał o kilkadziesiąt procent, a piekarze zapowiadają, że będzie jeszcze droższy. To skutek braku zboża na rynku. Sytuacja jeszcze się pogorszy - w tym roku zbiory mają być niższe o 10 procent.

Jak powiedział Bogdan Mamaj z Cechu Piekarzy w Warszawie brak ziarna i mąki na rynku spowodowany jest przetrzymywaniem zboża przez rolników, którzy czekają na dalszy wzrost cen. Obecnie w niektórych miejscach Polski ceny mąki są dwukrotnie wyższe w porównaniu z czerwcem.

Pszenica wyższa nawet o 100 proc.

Do wypieku chleba brakuje już dobrej pszenicy, a jej ceny w stosunku do ubiegłorocznych wzrosły od 50 do nawet 100 procent. Z tego powodu młynarze i piekarze apelują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie rezerw zbóż.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział w Polskim Radiu, że w najbliższym czasie się to nie wydarzy.

Według Głównego Urzędu Statystycznego zbiory warzyw gruntowych wyniosą w tym roku cztery miliony 300 tysięcy. To o 500 tysięcy ton mniej niż w 2009 roku.

Obecnie średnia cena chleba wynosi około 4,2 zł za kilogram.

nsz//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane