• rozwiń
  • WIG20 2192.18 +0.58%
  • WIG30 2484.78 +0.55%
  • WIG 57963.82 +0.60%
  • sWIG80 11590.31 +0.01%
  • mWIG40 3737.57 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:31

Dostosuj

Piechociński zapowiada powrót do idei kas mieszkaniowych. "Będziemy premiować oszczędnych"

Piechociński zapowiada powrót do idei kas mieszkaniowych. "Będziemy premiować oszczędnych"
Foto: Fakty TVN Foto: Kasa mieszkaniowa to jedna z form oszczędzania i uzyskania pieniędzy na inwestycję mieszkaniową

Na przełomie lutego i marca 2015 r. zostanie przedstawiony projekt dotyczący kas mieszkaniowych - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podczas konferencji poświęconej finansowaniu gospodarki Piechociński mówił, że w najbliższym czasie powinna się rozpocząć "duża debata" o kasach mieszkaniowych. - Zamierzamy projekt (o kasach - red.) przedłożyć do publicznej dyskusji między lutym i marcem przyszłego roku - zapowiedział.

Zaawansowany pomysł

Wicepremier nie podał szczegółów planowanych rozwiązań. Podczas rozmowy z dziennikarzami wyjaśnił, że propozycje te nie będą wiązały się z wprowadzeniem nowych ulg podatkowych. - Pomysł jest daleko zaawansowany. Będzie to bez ulg podatkowych, tylko w innej formule. Będziemy premiować tych, którzy systematycznie kilkaset złotych albo więcej będą rocznie odkładać. Myślę, że ten mechanizm jest stabilniejszy, bo tworzy także mocne źródło zasilania kapitałowego dla gospodarki - przekonywał Piechociński.

W rozmowie z PAP wiceszef rządu stwierdził: "Maksymalnie szybko powinniśmy przedstawić taki pakiet rozwiązań i w mojej ocenie powinien to zrobić Związek Banków Polskich".

- Po perturbacjach z kolejnymi programami wspierania mieszkalnictwa jak Rodzina na Swoim czy teraz MdM potrzebny jest nam powrót do idei kas mieszkaniowych z premią za systematyczne, comiesięczne oszczędzanie i być może powiązanie tego z ubezpieczeniami, np. z trzecim filarem - uważa wicepremier.

Zaangażowanie banków

- Chodzi o to, by oszczędzającym w takim systemie przysługiwała nie tylko premia z krajowego funduszu mieszkaniowego, ale jeszcze jakiś dodatkowy mechanizm z filara ubezpieczeniowego - tłumaczy.

Kasa mieszkaniowa to jedna z form oszczędzania i uzyskania pieniędzy na inwestycję mieszkaniową. Mechanizm ten wymaga zaangażowania banków, które prowadzą rachunki oszczędnościowo - kredytowe dla klientów indywidualnych i udzielają kredytów przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych posiadacza rachunku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane