• rozwiń

Piechociński zapewnia: "świńska górka" zniknie w tym tygodniu

Piechociński zapewnia: "świńska górka" zniknie w tym tygodniu
Foto: sxc.hu Foto: W Polsce strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy

"W tym tygodniu nastąpi ograniczenie strefy zakażonej ASF na terenie Polski" - poinformował w poniedziałek na blogu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Minister poinformował też, że "skup trzody chlewnej na Wschodzie Polski rozkręca się". O tym, że decyzja ws. zmiany strefy buforowej zacznie obowiązywać pod koniec tego tygodniu, poinformował wcześniej minister rolnictwa Marek Sawicki.

Wicepremier Piechociński napisał na blogu, że "strefa zostanie ograniczona do następującego obszaru: powiat sejneński – gminy Sejny i Giby; powiat augustowski – gminy Płaska, Sztabin, Lipsk i Nowinka; powiat sokólski – gminy Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Sidra, Janów, Sokółka, Kuźnica, Szudziałowo i Krynki; powiat białostocki – gminy Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka, Gródek i Michałowo".

I dodał: "Minister Marek Sawicki jest dziś w Brukseli, gdzie uczestniczy w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE, podczas którego omawiane będą m.in kwestie związane z ASF". Posiedzenie ministrów rozpoczęło się o godz. 10.00.

Wcześniej Piechociński napisał, że rozkręca się skup świń we wschodniej Polsce. "W ciągu tego tygodnia powinna być zdjęta >>świńska górka<< w strefie bezpieczeństwa" - zapowiedział Piechociński.

Mniejsza strefa

W Polsce strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy. W strefie znajdują się cztery powiaty woj. podlaskiego i powiat łosicki w woj. mazowieckim oraz powiat bialski i powiat włodawski w woj. lubelskim. Obecnie w Polsce obszar wydzielony w związku z ASF nazywany jest strefą buforową, po zmianie, o której mówi minister Sawicki, będą dwie strefy: z ograniczeniami i buforowa (bioasekuracji), w której nie będą obowiązywały restrykcje, ale będzie prowadzony monitoring.

Minister przypomniał w ubiegłym tygodniu, że obecna strefa buforowa, czyli ta z ograniczeniami będzie zmniejszona do woj. podlaskiego. W nowej strefie z ograniczeniami znajdzie się część gmin z czterech powiatów Podlaskiego. Decyzja w tej sprawie zostanie opublikowana w czwartek albo w piątek w przyszłym tygodniu i wtedy zacznie obowiązywać - powiedział Sawicki.

Jednocześnie zaapelował do rolników o szybką sprzedaż świń, bo ci, których gospodarstwa znajdą się poza obecną strefą buforową nie dostaną dopłat. Ocenił, że przerośnięte tuczniki ze strefy zostaną skupione w ciągu dwóch tygodni.

Sawicki poinformował, że nowa strefa buforowa (bioasekuracji) w stosunku do obecnej nieco została rozszerzona, ale nie będzie w niej obostrzeń ani dla zakładów mięsnych, ani dla rolników. Potrzebne będą tylko świadectwa zdrowia przy przewożeniu trzody, a stada świń będą monitorowane.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane