• rozwiń

Piechociński przestrzega: polskie górnictwo musi ciąć koszty i poprawić konkurencyjność

Piechociński przestrzega: polskie górnictwo musi ciąć koszty i poprawić konkurencyjność
Foto: TVN24 Foto: Piechociński uważa, że polska branża węglowa musi zmierzyć się też z wyjątkowo niskimi cenami surowca na rynkach zagranicznych

Polskie górnictwo stoi przed koniecznością obniżania kosztów i poprawy konkurencyjności, zwłaszcza w dobie spadających cen węgla na rynkach wschodnich - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Każda złotówka (...), którą uda się zaoszczędzić na kosztach poprzez poprawę logistyki, zrezygnowanie z tego, co w przeszłości w górnictwie funkcjonowało, a pogarsza koniunkturę, to jest także chronienie i stabilizacja istniejących miejsc pracy - powiedział w piątek szef resortu gospodarki podczas wizyty w Katowicach.

- Dzisiaj najważniejsze jest stabilizowanie zatrudnienia, racjonalność i bardzo wyraźnie przeglądanie, co z poprzednich porozumień niesie trwałe koszty i można to znieść po to, żeby górnictwo przede wszystkim zarabiało, bo tylko wtedy będzie się rozwijało - dodał.

Ceny spadają

Piechociński uważa, że polska branża węglowa musi zmierzyć się nie tylko ze skutkami mniejszego niż zazwyczaj zapotrzebowania na węgiel spowodowanego łagodną zimą, ale też z wyjątkowo niskimi cenami tego surowca na rynkach zagranicznych.

- Dzisiaj, przy spadku ceny rubla i hrywny (...) trzeba się spodziewać, że z kierunku wschodniego będzie dodatkowy jeszcze impuls taniego, dużo tańszego niż szczególnie w śląskim górnictwie, węgla - powiedział wicepremier. Dlatego – jak mówił - branża górnicza w Polsce stoi przed koniecznością obniżania kosztów, poprawiania konkurencyjności i modernizacji.

W opinii ministra gospodarki sytuację śląskich kopalni komplikuje dodatkowo zwiększanie wydobycia przez lubelską kopalnię Bogdanka. - Każda tona zwiększonego wydobycia w Bogdance odbiera dwie trzecie tony wydobycia w śląskich kopalniach. Nie mogę zakazać Bogdance zwiększać wydobycia, a wydobywa więcej. Pojawiają się też inicjatywy budowy nowych kopalń, także przez kapitał prywatny - mówił wicepremier.

Powtórzył, że w polskiej gospodarce nie ma alternatywy dla węgla i przez kolejne lata pozostanie on podstawą bezpieczeństwa energetycznego. Ocenił, że potencjał polskich spółek węglowych jest duży. Pytany o samą Kompanię Węglową (KW) minister tłumaczył, że spółka ta "wymaga bardzo poważnego procesu restrukturyzacji i modernizacji, ale ma także wielkie szanse".

Naprawiają

Realizowany w KW program naprawczy ma uzdrowić spółkę, dotkniętą spadkiem sprzedaży węgla i jego cen. W ubiegłym roku Kompania straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Cena zbytu węgla w porównaniu do 2012 r. spadła w KW o 15,6 proc., co przełożyło się na mniejsze o ok. 1 mld zł przychody. Dzięki programowi restrukturyzacji spółka ma odzyskać rentowność operacyjną w dwa lata.

W tym roku Kompania chce zmniejszyć wydobycie węgla do ok. 33 mln ton wobec ponad 36 mln ton w ub.r. i ponad 39 mln ton w roku 2012. Tegoroczny plan zakłada nadal stratę na działalności operacyjnej, ale dodatni wynik finansowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane