• rozwiń
  • WIG20 2220.29 -0.43%
  • WIG30 2522.45 -0.36%
  • WIG 58622.90 -0.39%
  • sWIG80 11624.51 +0.17%
  • mWIG40 3788.65 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:14

Dostosuj

Piechociński pomoże z kredytem. W przyszłym tygodniu kolejne spotkanie z bankowcami

Foto: PAP Foto: Piechociński chce rozmawiać o sprawie kredytów udzielanych we frankach w następnym tygodniu

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ponownie spotka się z przedstawicielami Związku Banków Polskich. Jak wyjaśnił w piątek, chodzi o wypracowanie najlepszych, najbardziej elastycznych rozwiązań jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe - zarówno walutowe jak i złotówkowe.

Wicepremier spotkał się z przedstawicielami banków w czwartek. W piątek w Radiu Plus podkreślił, że rozmowy miały służyć zebraniu wszystkich "praktyk z relacji bank-kredytobiorca", tak by wypracować elastyczne rozwiązania - np. w zakresie łatwiejszego podmieniania gwaranta kredytu, możliwości zamiany większego mieszkania na mniejsze i odwrotnie. Zastrzegł, że chodzi nie tylko o osoby, które zaciągnęły kredyty w walucie, ale też te korzystające z kredytu w złotówkach.

Przełożenie spłat kredytu

- Na przyszłotygodniowym spotkaniu zbierzemy wszystkie najlepsze rozwiązania - podkreślił wicepremier. Jak dodał, następnie spotka się z prezesami banków, szczególnie tych, które mają dużą akcję kredytową w obszarach kredytów mieszkaniowych.

Piechociński zaznaczył równocześnie, że polski system bankowy został poddany solidnemu audytowi, z którego wynika, że jest "pewny, stabilny i przewidywalny". "W teście dokonywaliśmy nawet analiz, w których złoty osłabił swoją siłę o 25 proc." - dodał.

Wicepremier zapowiadając na początku tego tygodnia, czwartkowe spotkanie z przedstawicielami banków, mówił, że chce rozmawiać o sprawie kredytów udzielanych we frankach. Poinformował również, że jednym z rozwiązań, które proponuje, jest przełożenie spłat rat kredytu.

Premier zainteresowana sprawą

Obawy związane z kredytami we frankach pojawiły się w związku ze szwajcarskim referendum w sprawie m.in. zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii. Referendum ma się odbyć 30 listopada br. z inicjatywy konserwatywnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która zebrała wymagane 100 tys. głosów. Szwajcarzy mają wypowiedzieć się, czy chcą zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) i sprowadzenia szwajcarskiego złota z zagranicy oraz zobowiązania SNB do zwiększenia rezerw w złocie z ośmiu do przynajmniej 20 procent.


Parlament i władza wykonawcza szwajcarskiej federacji wzywają do głosowania przeciwko inicjatywie SVP. Narodowy Bank Szwajcarii chce wręcz zablokować referendum. Według SNB ewentualna zgoda grozi ograniczeniami w polityce monetarnej.

Zdaniem niektórych analityków, gdyby Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum na tak, może dojść do gwałtownego umocnienia franka. W Polsce pojawiły się głosy, że frank może kosztować więcej niż 4 zł. To oznaczałoby ogromne kłopoty ok. 700 tys. kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty mieszkaniowe we frankach, w czasach, gdy helwecka waluta kosztowała 2 zł i którzy już teraz - przy kursie 3,5 zł za CHF - mają problemy ze spłatą zobowiązań.

Sprawą zainteresowała się premier Ewa Kopacz, która zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dotyczące reakcji na umocnienie się franka i wpływ tego na kredyt hipoteczny, nominowany we franku na polskim rynku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane