• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Piechociński chce renegocjować umowę z Gazpromem. "Nadchodzi czas i miejsce"

Foto: PAP/ Rafa Guz Foto: Wicepremier Piechociński chce renegocjować stawki za rosyjski gaz

- Rynek staje się coraz bardziej rynkiem odbiorcy, a nie dostawcy - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wicepremier Janusz Piechociński. Minister gospodarki dodał, że liczy na rozpoczęcie rozmów z Gazpromem na temat renegocjacji cen gazu.

- Liczymy na to, że w nowej przestrzeni negocjacji na temat cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej nadchodzi czas i miejsce, żeby z Gazpromem rozmawiać o renegocjacji stawek (gazu - przyp. red.). Dlatego, że rynek staje się coraz bardziej rynkiem odbiorcy a nie dostawcy - powiedział Piechociński.

- W roku 2018 (...), po dokończeniu programu inwestycyjnego w gazociągach, będziemy mieli pełne bezpieczeństwo, jeśli chodzi o zapewnienie Polsce dostępu do gazu z różnych kierunków - zaznaczył minister. Wspomniał też o budowie terminala LNG Świnoujściu i zwiększeniu wydobycia krajowego gazu. - Myślę, że w perspektywie tego 2018 roku już będziemy mieli przemysłowe wydobycie na skale znaczniejszą, niż tylko próbne, technologiczne odwierty. Także z gazu łupkowego - dodał.

W Polsce gaz wciąż droższy

Jak powiedział, ze stroną rosyjską prowadzone są rozmowy także o zabezpieczeniu dostaw i wykorzystaniu możliwości tranzytowych przez Polskę poprzez gazociąg jamalski oraz utrzymaniu dostaw do polskich rafinerii.

Na początku listopada 2011 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny gazu. W listopadzie 2012 r. polska spółka poinformowała, że doszła do porozumienia z rosyjskim koncernem. Udało się wynegocjować obniżkę ceny gazu o ponad 10 proc. Pomimo obniżki, ceny jakie płacą państwa Europy Zachodniej za rosyjski gaz są niższe niż ceny, jakie płaci Polska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane