• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pięć wielkich banków ukaranych za manipulacje na rynku walutowym

Pięć wielkich banków ukaranych za manipulacje na rynku walutowym
Foto: Shutterstock Foto: Śledztwo w sprawie oszustw na rynku walutowym prowadzą jednocześnie brytyjski, amerykański i szwajcarski nadzór finansowy

Globalni regulatorzy finansowi nałożyli grzywny na łączną kwotę 3,4 mld dolarów na pięć banków za zmowę i manipulacje na rynku walutowym. Wśród ukaranych znalazły się: Citibank, HSBC, JP Morgan Chase, Royal Bank of Scotland oraz UBS.

Śledztwo w sprawie oszustw na rynku walutowym prowadzą jednocześnie brytyjski (FCA), amerykański (CFTC) i szwajcarski (FINMA) nadzór finansowy.

"Trzech muszkieterów"

Kary na banki nałożono po trwającym około roku śledztwie dotyczącym podejrzeń, że dokonywano manipulacji na rynku wymiany walut, na którym banki i inne instytucje finansowe sprzedają i kupują waluty pomiędzy sobą.

Regulatorzy znaleźli dowody, że traderzy próbowali manipulować kursami walutowymi poprzez wymianę między sobą poufnych informacji na temat zamówień klientów. Aby identyfikować klientów bez używania ich nazwisk, korzystali z zakodowanych nazw i tworzyli czaty internetowe do wymiany informacji o takich nazwach jak "gracze", "trzech muszkieterów" czy "jedna drużyna, jedno marzenie".

Krocie na manipulacjach

FCA obciążyła każdy z pięciu banków grzywną w wysokości ponad 200 mln funtów (250 mln euro). Podkreśliła, że banki "niewłaściwie kontrolowały swoje operacje w wymianach walut G10 (dziesięciu najczęściej używanych światowych walut)". Te niewłaściwe praktyki trwały od początku 2008 roku do końca 2013 roku.

Amerykański regulator CFTC orzekł kary dla każdego z banków w wysokości co najmniej 275 mln dolarów (220 mln euro). Jak poinformował, przeprowadzone dochodzenie ustaliło, że traderzy bankowi koordynowali swoje działania, próbując manipulować benchmarkami walutowymi. Niektórzy z nich zostali zawieszeni, a brytyjski Biuro ds. Poważnych Nadużyć (SFO) przygotowuje potencjalne zarzuty karne przeciwko osobom, które były pomysłodawcami procederu.

- Ustalenie stopy nie sprowadza się tylko do możliwości odniesienia przez bank kolejnego zysku. Niezliczone osoby i firmy na świecie polegają na tych wskaźnikach przy zawieraniu umów finansowych - podkreślił przedstawiciel CFTC Aitan Goelman.

Najwyższą grzywnę - ponad 800 mln dolarów - zapłaci szwajcarski bank UBS.

Banki za zgodę na wcześniejszą ugodę otrzymały 30 proc. zniżkę.

Brytyjski nadzór prowadzi nadal śledztwo w sprawie manipulacji kursami przez bank Barclays.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane