• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PGNiG: przemysłowe wydobycie gazu z łupków za minimum sześć lat

PGNiG: przemysłowe wydobycie gazu z łupków za minimum sześć lat
Foto: tvn24 Foto: Przedstawiciel PGNiG zwrócił uwagę, że jesteśmy na „bardzo wstępnym” etapie poszukiwań gazu z łupków

Musimy poczekać minimum sześć lat na przemysłowe wydobycie gazu z łupków – ocenił Waldemar Wójcik z zarządu PGNiG. Dodał, że jego firma do 2016 r. będzie prowadziła badania, na podstawie których ustali swoją strategię przyszłego wydobycia.

Podczas wtorkowej debaty w PAP o wyzwaniach związanych z wydobyciem gazu z łupków Wójcik ocenił, że najbardziej perspektywicznym obszarem do wydobycia tego gazu jest Pomorze. Dodał jednak, że kluczowym problemem jest odpowiednia technologia. - Odpowiednia technologia ma znaczenie na każdym etapie prac. Drobne różnice w składzie chemicznym skał powodują ogromną różnicę w pozyskaniu (surowca – red.) -  podkreślił.

Wstępny etap

Przedstawiciel PGNiG zwrócił uwagę, że jesteśmy na „bardzo wstępnym” etapie poszukiwań gazu z łupków. - Gaz jest, ale ciągle aktualnym pytaniem jest to, ile go tak naprawdę jest i na ile możliwe jest doprowadzenie go do powierzchni. Dopóki nasza wiedza nie osiągnie pewnej masy krytycznej, pewnego pułapu, nie będzie mowy o przyspieszeniu prac - dodał. Wójcik powiedział, że PGNiG do końca 2016 roku zakłada etap badawczy.

Jego zdaniem do wydobycia przemysłowego gazu z łupków przejdziemy najwcześniej za sześć lat. - Mówię o produkcji przemysłowej, czyli opłacalnej, z możliwością dostaw do klienta – zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane