• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

PGNiG ogrzeje Warszawę?

PGNiG ogrzeje Warszawę?
Foto: TVN24 Foto: Warszawska elektrociepłownia Siekierki to teraz część Vattenfall Heat

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zastanawia się nad kupnem części polskich aktywów szwedzkiego Vattenfalla - wynika z wypowiedzi wiceprezesa Radosława Dudzińskiego. Szwedzki koncern energetyczny zamierza się wycofać się z naszgo rynku pod naciskiem ekologów.

- Analizujemy to, ale jest za wcześnie, aby coś [przesądzić] – powiedział wiceprezes Dudziński, dodając, że dla PGNiG jest "ciekawa" część zajmująca się obrotem.

Z ustaleń agencji ISB wynika jednak, że oprócz spółki obrotu energią gazowy potentat wykazuje zainteresowanie spółką Vattenfall Heat, czyli dawnymi Elektrociepłowniami Warszawskimi. Według agencji, jeśli by ją kupił, to byłby zainteresowany nabyciem od miasta Warszawa także dystrybutora ciepła w stolicy - firmy SPEC.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall po przyjęciu nowej strategii w ciągu 2-3 lat zamierza sprzedać aktywa posiadane w Polsce. Grupa ma skupić się teraz na rynkach uznanych za kluczowe - Szwecji, Niemczech oraz Holandii. Vattenfall AB należy w całości do szwedzkiego skarbu państwa, zaś rząd przyjął zasadę, że wysokie standardy ekologiczne mają obowiązywać także za granica. W Polsce działalność firmy opiera się zaś na energetyce węglowej.

Vattenfall posiada u nas m.in. dystrybutora energii Vattenfall Distribution Poland SA (dawny Górnosląski Zakład Energetyczny), zespół elektrociepłowni - Vattenfall Heat Poland SA (dawne Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Energy Trading (spółka zajmująca się obrotem), Farmę Wiatrową Zagórze o mocy 30 MW oraz 18,67 proc. akcji spółki Enea.

Całkowity udział Vattenfalla w polskim rynku energii wynosi 7 proc.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane